AkupresuraAkupresura, tedy čínská tlaková masáž, vychází ze stejných principů jako akupunktura. Jde o terapii starou několik tisíc let. Je založena na stimulaci akupresurních bodů, které jsou rozmístěny po celém těle. Pracuje s energiemi. Čínská medicína věří, že lidským tělem proudí v určených drahách energie. Ta se může zablokovat, což má negativní vliv na psychické i fyzické zdraví.

Energetické dráhy
Akupresurní body jsou rozmístěny na jednotlivých drahách tzv. meridiánech, kterými proudí energie. Každý takový energetický kanál souvisí s některým orgánem v lidském těle. Pokud se bod zablokuje dochází k nerovnováze a zdravotním problémům. Body se mohou pomocí akupresury odblokovat a energie začnou znovu proudit. Tělo se znovu dostává do rovnováhy a zbavuje se bolesti a psychických problémů. Je to tradiční pojetí lidského zdraví propojené s filosofií východních náboženství. V současné době se bohužel příliš neshoduje s pravidly moderní medicíny. Mnoho klasicky vzdělaných lékařů podobné techniky léčby odmítá jako nesmysly a přežitek. Úspěchy tradiční čínské medicíny jsou ale nepopiratelné, proto se najde i mnoho odborníků, kteří zvolili zlatou střední cestu a kombinují tradiční i moderní medicínu v závislosti na jednotlivých případech. Lidé zběhlí v oboru zpravidla tvrdí, že moderní medicína je velmi účinná při akutních stavech a úrazech, tradiční pak většinou pomáhá jako prevence a při léčbě chronických obtíží.

Stimulace bodů
Akupresura je velmi účinná preventivní metoda. Navíc uvolňuje napětí, podporuje funkci vnitřních orgánů a zmírňuje bolesti. Pomocí této metody se dá zregenerovat také celý pohybový aparát, uvolnit svalstvo a úpony svalů. Akupresura má blahodárný vliv na nervový systém a lymfatické řečiště. Navíc se dá praktikovat i doma a úlevu od bolesti si tak může zajistit každý informovaný pacient. Na akupresuru se specializuje i řada fyzioterapeutů. Stanoví diagnózu a často využívají k určení dalšího postupu i počítačem sestavený individuální program. Pacienti, kteří vyhledávají podobnou pomoc, jsou nejčastěji sportovci, lidé po úrazech a jedinci se sedavým způsobem zaměstnání. Akupresura skvěle pomáhá lidem, kteří při zaměstnání trvale zatěžují jen určité partie těla jako jsou například kadeřnice, řidiči nebo zubaři. Na akupresurní body se dá působit různými způsoby. Nejčastější je stimulace tlakem bříškem palce nebo prstu. Pokud je zapotřebí větší tlak, dá se využít i loket. Tlak může být vyvíjen v určitém čase například až jednu minutu v kuse nebo přerušovaně. Působit se dá pouhým stlačením nebo masážními krouživým pohyby. Střídat se může také intenzita tlaku od jemného až po intenzivní a hluboký.

Čemu akupresura pomáhá
Tento typ terapie je vhodný pro léčbu velkého množství obtíží. Léčí se s ním poúrazové stavy a stavy po operaci, protože je výborným doplňkem rehabilitace. Odstraněním bloků v energetických drahách se sval, který prošel svalovým šokem nebo je ochablý, znovu zapojí do svalového řetězce a může se lépe regenerovat. Akupresura pomáhá i při přetížení svalů, kdy dochází ke křečím a namožení. Dalším využitím akupresury je úleva od bolestí páteře jakéhokoliv druhu, ať už se jedná o bolesti krční páteře, bederní páteře, kříže či jiné. Tato metoda pomáhá od akutních a často velmi bolestivých blokací, ale i od blokací způsobených dlouhodobou nevhodnou zátěží. Dobré výsledky má i ve využití při zlepšování stavů při skolióze páteře. Akupresuru často využívají sportovci, a to jako prevenci svalových zranění při tréninku, ale také jako optimální způsob doladění a přípravy organizmu před sportovním výkonem. Mimo jiné se akupresura postupně vžívá i jako prostředek k úlevě od bolestí hlavy, únavy očí, přetížení, únavy, menstruačních bolestí nebo k navození pocitu klidu.

(iso)

Vademecum zdraví Zima 2009