AndropauzaI muži mají své období přechodu, období změn psychiky, sexuální aktivity a hladiny pohlavních hormonů v těle. Stejně jako pro ženy i pro muže znamená toto období nejednu životní komplikaci. Přechod s sebou přináší kromě potíží i nové a příjemné zážitky, na čemž se shodují obě pohlaví. U některých mužů je to údajně intenzivnější prožitek a větší potěšení ze sexuálních aktivit. Stáří tedy rozhodně neznamená jen nové starosti.

Kdy přichází
Menopauza, tedy ženské klimakterium, je lékařům známa už dlouhá léta. Naproti tomu andropauza byla údajně poprvé odborníky popsána až téměř v polovině 20. století. Teprve moderní způsoby diagnostiky pak umožnily její podrobnější zkoumání. Odborně je andropauza nazývána „částečný androgenový deficit u stárnoucích mužů“. Jde o soubor příznaků, které jsou způsobeny poklesem tvorby mužských pohlavních hormonů, zejména testosteronu. U žen se v přechodu zastaví tvorba pohlavních hormonů zcela, u mužů se postupně omezuje.
K prvnímu ubývání tvorby testosteronu dochází už po 30. roce věku. Jeho hladina ale klesá velmi pozvolna a příznaky nedostatku se obvykle projevují až mezi 50.-55. rokem života. Projevy andropauzy jsou individuální a hladina testosteronu se u jednotlivých mužů liší. Její symptomy si navíc uvědomuje jen část mužů, ostatní své problémy přičítají jiným příčinám.

Příznaky
V některých aspektech se mužský přechod podobá tomu ženskému. Muž bývá podrážděný a mívá neurotické stavy či deprese. Časté jsou problémy se spánkem, snížená chuť na sex a stav vyčerpání. Mezi další příznaky patří u mužů nadměrné pocení, vypadávání vlasů a suchá pokožka. Dochází také ke ztrátě svalové hmoty, v některých případech až o 25 %. Nastávají problémy s váhou, protože se zvětšuje podíl tukové tkáně v těle. Dochází ke zvyšování rizika onemocněním osteoporózou, diabetem nebo ke vzniku cévních onemocnění. Pro muže velmi nepříjemným příznakem, který má často vliv i na psychický stav, jsou problémy s erekcí. Kromě spontánního ochabnutí erekce může dojít k zeslabení prožitku samotného orgasmu. Dosažení erekce je často náročnější a vyžaduje delší stimulaci penisu, úhel ztopoření se zmenšuje, erekce není tak pevná a objem ejakulátu je menší. Prodlužuje se i čas, za který muž dosáhne orgasmu. Většina starších mužů ale ve srovnávacích studiích potvrdila, že pociťují větší potěšení ze sexu než v mládí.

Krize středního věku
Zda andropauza souvisí s tzv. krizí středního věku není přesně známo a názory se různí. Navíc, stanovit diagnózu andropauzy není jednoduché. Mnoho mužů si odmítá problémy připustit nebo o nich veřejně mluvit, a to zejména o těch, které se týkají jejich sexuální aktivity. Někteří lékaři jim k tomu nijak nepomáhají, přisuzují jejich obtíže jiným onemocněním nebo stáří. Krize středního věku nastupuje dříve než subjektivní problémy spojené s nedostatkem testosteronu. Zpravidla se tak děje po čtyřicítce. V té době muži započínají nové období svého života, jejich ženy čeká menopauza a děti dospívají. Potíže spojené s přechodem přicházejí většinou až za dalších deset let, i když někteří muži udávají podobné příznaky již dříve. Většinou jde o komplikace spojené se špatným životním stylem, kouřením a nedostatkem pohybu. U jedinců postižených chronickým onemocněním či jinak handicapovaných se projevy andropauzy objevují dříve.

Jak pomoci od příznaků
Přechod je u žen sledován gynekology. U mužů je tato problematika rozdělena mezi několik oborů, řeší ji sexuologové, psychologové, internisté, urologové a další. Existuje i moderní metoda stanovující hladinu pohlavních hormonů, díky které se snadno zjistí jejich nedostatek. Stejně jako u žen je jednou z léčebných metod tzv. hormonální substituční terapie, tedy dodávání chybějícího hormonu pomocí tobolek.
Je prokázáno, že léčba má pozitivní vliv na zlepšení nálady a fyzických obtíží. Subjektivní zlepšení pociťují muži již po 3-6 týdnech po podání hormonu.
Substituční terapie testosteronem ale není vhodná pro každého. Vyloučeni jsou onkologičtí pacienti s rakovinou prostaty a prsu (u mužů). Nevhodná je také při cévních onemocněních, edémech, nemocech jater a ledvin nebo diabetu. Testosteron navíc při zpětném podávání blokuje tvorbu spermií.
Na stejném principu funguje například hormonální antikoncepce u žen. Proto není tato terapie doporučována u mužů, kteří chtějí zplodit další potomky. Léčba musí být navíc doplněna o zdravou životosprávu. Je nutné přestat kouřit, omezit tuky ve stravě, sportovat a obohatit jídelníček o selen, vápník a draslík.

(iso)

Vademecum zdraví Podzim 2009