Schopnost počít, donosit a porodit dítě je ženě dána od přírody. Ne každá žena ale dítě skutečně mít může. Existují různé překážky, pro které k oplodnění nedojde, ale také různé metody, jak ženě k dítěti dopomoci. Jednou z nich je asistovaná reprodukce.
Asistovaná reprodukce může vyřešit problémy neplodného páru s početím dítěte. Rozumí se jí takové postupy a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými buňkami a embryi, včetně jejich uchovávání, a to za účelem léčby neplodnosti ženy nebo muže. Těmito postupy a metodami jsou:
Kdo může umělé oplodnění podstoupit a za jakých podmínek, určuje Zákon 227/2006 Sb. O výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách a souvisejících činnostech a o změně některých souvisejících zákonů.
V České republice lze umělé oplodnění provést při splnění těchto podmínek:
Cena výkonu
Zdravotní pojišťovny hradí v souladu s ustanovením § 15 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., O veřejném zdravotním pojištění, tři pokusy o umělé oplodnění ženám ve věku 18-39 let při oboustranné neprůchodnosti vejcovodů, od 22-39 let pak v ostatních případech. Je-li žena starší nebo pokud ani jeden ze tří pokusů neskončil těhotenstvím, mohou být zahájeny další pokusy. Ty si ale již hradí žena, resp. pár sám. Náklady na další cyklus pokusů o umělé oplodnění mohou dosáhnout až osmdesáti tisíc korun.
www.uLekare.cz
Vademecum zdraví Podzim 2009