- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Atopický ekzém

Posted By Zlata Bursíková On 17. 10. 2008 @ 0.22 In Děti, Poradna / Prevence, Kůže, Diagnóza → | No Comments

Co je to ekzém?
Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním a postihuje téměř 20 % populace. V podstatě je to kožní zánět, jenž je doprovázen silným svěděním a suchostí kůže. Vzniká na základě vrozené dispozice a jeho průběh může být zhoršován alergeny, ale i jinými dráždivými látkami. Svou roli zde hraje znečištěné ovzduší i hektický životní styl, roztoči i plísně v bytech, a ovšem – genetika: má-li ekzém jeden z rodičů, je více než padesátiprocentní pravděpodobnost, že ekzém postihne i potomka. Přes to všechno však vlastní příčina ekzému není známa.

Projevy ekzému
Atopický ekzém má mnoho podob, které se v průběhu života proměňují. Pro tzv. kojeneckou formu ekzému jsou typické červené pupínky či puchýřky s šupinkami, eventuálně mokvání na různých částech těla, které se objevují přibližně ve třetím měsíci života dítěte. Dětská forma ekzému se běžně projevuje na místech ohybů, tedy v loketních a podkoleních jamkách, dále na zápěstí a nártech a na stejných místech se ekzém vyskytuje i v dospělém věku, přičemž bývá nově postižen i obličej a krk. Zhruba 10 % dospělých začne ekzémem trpět právě až v dospělém věku.

Léčba
Základem léčby atopického ekzému jsou zevní prostředky předepsané odborníkem-dermatologem. Na prvním místě jde o kortikoidy, což jsou hormonální prostředky odvozené od hormonů kůry nadledvin. Podávají se ve formě mastí, krémů či roztoků a jsou charakteristické tím, že mají silné protizánětlivé účinky. Proto jsou také pro léčbu ekzému nepostradatelné, a to zejména v jeho akutních fázích. Vzhledem k jejich nežádoucím účinkům předepisují lékaři kortikoidy jen na nezbytně dlouhou dobu a postupně přecházejí na promazávání kůže. Novou generaci léků představují tzv. místní imunomodulátory, které zasahují do imunitní reakce kůže a na rozdíl od kortikoidů nemají vedlejší účinky.
Není-li zevní léčba dostatečně účinná, může být využito i tzv. fototerapie. Většinou se provádí třikrát týdně, po dobu 1–3 měsíců. Aby bylo dosaženo žádoucího účinku, je nezbytné zachovávat pravidelnost. Fototerapie však nefunguje univerzálně na každého – někdo ultrafialové světlo nesnese, připaluje se nebo nesnáší teplo a pocení. Fototerapie také není vhodná v akutním stadiu. Děti předškolního věku by se neměly ozařovat vůbec.

Prevence
Protože atopický ekzém je dědičným onemocněním, ne­lze mu nějakým preventivním opatřením předejít. Lze však podniknout řadu kroků, které jeho projevy mohou výrazně zmírnit. Především je třeba vystříhat se všech dráždidel kůže: vyloučit alergeny, zajistit bezprašné prostředí, nepořizovat domácí zvířata. Rovněž je třeba vyloučit činnosti, jež kůží dráždí. Vyhýbat se dlouhým koupelím v horké a studené vodě či nošení oděvů z vlny. Důležitá je i strava. Z ní bychom měli vyloučit potravinové alergeny. Při zhoršení stavu se vyvarujme ostrých a kyselých jídel, aromatického ovoce, kávy a alkoholu.

red

Vademecum zdraví Podzim 2008


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/atopicky-ekzem/