Blansko - Nemocnice v Blansku se v těchto dnech stejně jako celá Česká republika aktivně zapojuje do boje proti rakovině prsu. V souvislosti s celosvětovým Avon pochodem, který se letos v Praze konal v sobotu 5. června už podesáté, dostávají pacientky v blanenském mamografickém centru informační materiály s výzvami k účasti na preventivních vyšetřeních prsu. Podle primářky radiologického oddělení Dany Kolmačkové jsou totiž statistiky v Blansku rok od roku hrozivější.
„Za poslední tři roky, co v nemocnici vyšetření prsu provádíme, bohužel pozorujeme nárůst nádorového onemocnění u všech žen bez rozdílu věku. Zatímco před dvěma lety byl nález pozitivní zhruba u osmi žen z tisícovky vyšetřených, tak v letošním roce jejich počet stoupl už na čtrnáct,“ bilancuje nepříznivý trend primářka blanenské nemocnice Dana Kolmačková a dodává, že zhoubné onemocnění se nevyhýbá ani mužům, kterých se v České republice ročně najde asi šedesátka.

Včasné odhalení většinou zachrání život
Větší počet případů nádorů prsů objevili v Blansku v loňském roce i u žen ve věkové skupině nad sedmdesát let. Ta až do loňského roku patřila mimo screeningový věk 45 - 69 let, kterému vyšetření hradí jednou za dva roky pojišťovna. Od letošního roku se podařilo tento věkový limit zrušit, a také proto se ve větší míře objevují vážnější následky u starších ročníků až nyní.
„Tyto pacientky většinou přijdou na vyšetření poprvé, až když už je onemocnění ve vyšším stádiu s metastázami do dalších orgánů. Starší ženy se totiž obecně bojí chodit na vyšetření, nejsou na ně zvyklé a po menopauze přestanou navštěvovat i ženského lékaře,“ varuje před velice častým rizikem primářka Kolmačková. Podle ní se pacientky vyšetření a případné následné léčby nemusí bát. Prakticky všechny typy nádorového onemocnění v nižších stádiích jsou za pomoci moderních metod léčitelné a vyléčitelné
„Jen v opravdu výjimečných případech je nutné přistoupit k odstranění celého prsu. V naprosté většině se odoperují pouze postižené části, což posléze z kosmetického hlediska často není vůbec zřetelné,“ dodává ženám odvahu k včasnému vyšetření Kolmačková.
Blanenská nemocnice se zařadila mezi mamografická screeningová centra v roce 2008 a díky osvětě a stále většímu apelu na prevenci se jí daří na pravidelná vyšetření opakovaně přivádět až padesát procent žen.

Tisková zpráva nemocnice v Blansku