CigaretaZačněte s léčbou ještě před Vánoci! Závislost na nikotinu je skutečné onemocnění. Pokud patříte mezi ty, kteří se již několikrát marně snažili přestat a stále se vám to nedaří, máme pro vás tip na vánoční dárek, kterým můžete obdarovat především sami sebe. Stačí, když ještě před Vánoci navštívíte svého lékaře a Nový rok již můžete slavit bez touhy po cigaretě.
S novoročními sliby je to těžké. Jak známo, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a mnoho lidí využívá Nový rok jako výchozí bod „nového života“ bez cigaret, bez alkoholu, se sportem, bez přejídání a tak podobně. Jenže člověk míní a zažité stereotypy mění.
Statistiky uvádí, že až 80 % kuřáků si přeje přestat kouřit. Jenže úspěšnost těch, kteří se s tím rozhodli „praštit“ sami, bez cizí pomoci, jsou jen tristní dvě procenta. Zbylých 98 % to neustojí a do roka se ke kouření vrátí. Zvláště po Silvestru bývá poslední cigareta novoročním předsevzetím řady kuřáků, doufajících tak trochu v zázrak shůry. Jenže počáteční vůle postupně opadá a závislosti na nikotinu se, jak vidno, obrovské procento lidí nakonec nezbaví. Mohou za to nikotinové receptory v našem mozku, které jsou u některých z nás lidově řečeno „více hladové po nikotinu“ a sama vůle na ně ve většině případů nestačí. Právě u nich ale může výrazně pomoci vážně míněná léčba.
Závislost na kouření je totiž problém jak psychický, tak fyzický, a jako takový patří do rukou odborníka. Pokud chcete udělat opravdový krok k vyřešení své závislosti na nikotinu, můžete jednak navštívit svého obvodního lékaře, jednak využít sítě center a poraden pro odvykání kouření nechat si předepsat na míru takové léky, které mozek člověka skutečně zbaví touhy po neustálém přísunu nikotinu a způsobí, že mu prostě cigareta přestane chutnat.
Úspěšnost léčby s podporou lékaře a za pomoci moderních účinných léků činí podle posledních výzkumů až 44 % a při prodloužení léčby ještě roste. Důležitým faktem je, že nejnovější medikamenty výrazně omezí abstinenční příznaky, protože jejich účinek narůstá postupně od prvních dní (během nichž může člověk normálně kouřit). Člověku přestává cigareta přinášet kýžený požitek, neodolatelná chuť na cigaretu mizí.
Právě proto je důležité, pokud se má Nový rok stát prvním (a ne zároveň posledním) dnem bez cigarety, připravit se se již během prosince a důsledně se pak řídit radami lékaře, zejména co se týče poctivého dobrání léků až do konce. Lidský mozek totiž potřebuje alespoň tři měsíce nikotinové abstinence, aby se po vysazení léčby nevrátila jeho touha po nikotinu. V případě léčby závislosti na nikotinu rozhodně neplatí, že méně je někdy více.
Pokud se Vám z rozličných důvodů nepodaří darovat si skoncování s cigaretou „pod vánoční stromek“, nezoufejte. Každý z 365 dní v roce je dobrý pro to, aby se stal počátkem konce vašeho otroctví cigaretě. Stačí jen navštívit svého lékaře. Více informací o možnostech léčby, zkušeností vyléčených kuřáků a dalších zajímavostí najdete také na internetové adrese www.odvykani-koureni.cz.

zpracoval: Martin Stanko