OvoceAni v době těhotenství se ženskému organizmu nevyhýbají běžná onemocnění jako je nachlazení nebo chřipka. Léčba v tomto stavu není tak jednoduchá. Budoucí matka musí brát ohled na plod. Proto je dobré vědět, které léčivé látky jeho vývoj neohrozí a vždy konzultovat léčbu s odborníkem.
Chřipka je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a má velice krátkou inkubační dobu. Obvykle se první příznaky dostaví do několika hodin, vzácně do několika dní. Mezi její hlavní příznaky patří zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Kašel
Jde vlastně o obranný mechanizmus, který udržuje volné dýchací cesty. Samotný kašel nemá na plod vliv, ale pokud přetrvává dlouhodobě, může organizmus ženy celkově vyčerpat.
Kašel může být suchý dráždivý nebo vlhký s vykašláváním hlenu. Podle typu kašle se rozdělují léky na antitusika, která kašel tlumí, a expektorancia, která rozpouští hlen a usnadňují jeho vykašlávání. Nadměrné tlumení kašle je ale nežádoucí, protože by se mohl hlen hromadit v dýchacích cestách a způsobit zánět průdušek a plic. V prvním trimestru by měla žena užívat pouze léky na přírodní bázi. Ve druhém a třetím trimestru se mohou užívat pouze některé léky proti kašli. Patří mezi ně například běžně dostupný přípravek obsahující kombinaci antitusika butamirátu a expektorancia guaifenesinu. Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění je pro ženu relativně bezpečné užívat přípravky obsahující acetylcystein. Kodein by se v těhotenství neměl užívat vůbec. Bylinné směsi a čaje proti kašli z jitrocele, mateřídoušky či lípy lze užívat jen po poradě s lékařem či lékárníkem, protože ne všechny směsi jsou v těhotenství vhodné.

Rýma
Rýma je zánět nosní sliznice. Pokud je zánět způsoben viry, neexistuje proti ní účinný lék. Pomoci mohou kapky a spreje, které sníží prokrvení sliznice a umožní snadnější dýchání. Mezi běžně užívané preparáty s tímto účinkem patří léky obsahující sympatomimetika. Komplikací rýmy bývá zánět vedlejších nosních dutin či středního ucha. V těchto případech je na místě léčba antibiotiky. V těhotenství se při léčbě rýmy dává přednost spreji před kapkami a tabletami. Léky by neměly být užívány déle než 1 týden, aby nepoškodily nosní sliznici a nedošlo ke krvácení z nosu. Mělo by být také pečlivě dodržováno jejich dávkování. Další bezpečnou alternativou léčby rýmy představují spreje z mořské vody, z vincentky či masti obsahující silice.

Teplota
Teplota je obranná imunitní reakce organizmu při infekci. Pokud je vyšší než 38 °C může být pro plod nebezpečná, a to zvláště v prvním trimestru těhotenství. Rozhodně by se zvýšená teplota v těhotenství neměla podceňovat a je vhodné pokaždé vyhledat pomoc lékaře. Běžně užívané léky obsahující účinnou látku paracetamol jsou naprosto bezpečné po celou délku těhotenství. Léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik s účinnou látkou ibuprofen a kyselinou acetylsalycilovou by se neměly užívat v posledním trimestru gravidity, protože mohou způsobit předčasný uzávěr tepenné dučeje v srdci plodu. Výhodou léků z této skupiny je, že kromě snížení tělesné teploty působí i proti bolesti a zánětu. Kombinované léky proti rýmě, kašli a teplotě se v těhotenství nedoporučují.

Bolest v krku
Bolest v krku bývá častým příznakem při nachlazení, angíně nebo zánětu horních cest dýchacích. Pokud bolest v krku trvá déle než 5 dnů nebo se vyskytne obtížné a namáhavé dýchání či polykání, měla by žena vyhledat lékaře. Pokud je přítomná bakteriální infekce, je nutné zahájit léčbu antibiotiky. Ale ne všechna antibiotika jsou v těhotenství bezpečná. Mezi antibiotika užívaná v těhotenství patří například antibiotika penicilinové řady a některé cefalotiny. Z běžně dostupných léků proti bolesti v krku je v těhotenství bezpečný například lék obsahující chlorhexidin. Při silnějších bolestech je možné užívat inhalační sprej s obsahem antibiotika fusifunginu. Těhotné ženy by se měly vyhýbat lékům obsahující lokální anestetikum. Nevhodné je také Kutvirtovo kloktadlo a přípravky obsahující jód, které mohou ovlivnit štítnou žlázu jak u matky tak i plodu. Z kloktadel lze užívat tinkturu z heřmánku či salinické kloktadlo. Kloktadlo ze šalvěje se v těhotenství užívat nesmí, protože může působit škodlivě na plod. Vhodné je i pití vlažného čaje s medem.

Nachlazení versus chřipka
Při pouhém nachlazení nehrozí ženě ani plodu žádné nebezpečí. Naproti tomu virus chřipky představuje pro plod určité riziko. V některých případech může způsobit poškození orgánů plodu nebo dokonce nitroděložní odumření plodu. Nejrizikovější je první trimestr těhotenství, kdy se orgány teprve vyvíjejí. Obecně je při infekci důležitý klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin, až dvojnásobné množství než obvykle, a vitaminů. Nevhodné je kombinovat multivitaminy užívané při nachlazení s těhotenskými vitaminy, protože může dojít k předávkování a poškození plodu. Lépe je konzumovat vitaminy ve formě ovoce a zeleniny. Při jakémkoli zhoršení stavu by měla těhotná žena vyhledat lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Rozhodně se nevyplácí v tomto stavu chřipku „přecházet“.

Očkování a prevence
Očkování proti chřipce se v těhotenství nedoporučuje. Očkovat by se žena měla nechat před otěhotněním. Jelikož virus chřipky podléhá změnám, nemusí být vždy vakcína 100% účinná. Pokud je ale žena očkována a onemocní jiným typem chřipky, bývají příznaky mírnější. Kromě očkování je důležitá i prevence. Žena by se měla v období zvýšeného výskytu chřipky vyvarovat pobytu v přeplněných prostorech. Dále by se neměla nadměrně namáhat, protože námaha snižuje obranyschopnost organizmu.

MUDr. Radka Gregorová

Vademecum zdraví Podzim 2009