DítěTak jako to bývá pravidelně každý rok, právě začíná období zvýšené nemocnosti. V ordinaci se již nyní setkávám s dotazy rodičů, jak se vlastně chřipka pozná, jaké má příznaky, jak se léčí, co mají rodiče dělat, aby jejich děti neonemocněly. Velice často lidé zaměňují příznaky jiných virových onemocnění s klasickou chřipkou typu A či B. Chřipky se vyskytují ve zvýšené míře od ledna do konce února či počátku března. Onemocnění, jejichž zvýšený výskyt bývá v listopadu a prosinci jsou virová onemocnění podobná chřipce (může jít také o chřipku typu C), ale příznaky se výrazně liší.

Jak poznáme chřipku?
Zdrojem nákazy u chřipky je člověk (v současné době je otázka přenosu i od zvířat), přenos se děje kapénkovou nákazou od nemocného k vnímavému jedinci. Vstupní branou infekce jsou dýchací cesty. Virus se vylučuje mluvením, kýcháním a kašláním. Inkubační doba je krátká, od nakažení 18-72 hodin. Jde o vysoce nakažlivou nemoc. Příznaky klasické chřipky bývají - vysoká teplota (38-40 °C), intenzivní bolesti hlavy, bolestivý pohyb očí, bolesti svalů, bolesti kloubů. Bývá přítomna i zimnice a třesavka. Nemoc přichází náhle za plného zdraví. Dalším příznakem je výrazná únava, vyčerpanost. Mohou se vyskytnout i zažívací potíže jako je nechutenství a nevolnost. Na počátku nemoci není přítomna rýma. Kašel je suchý - bez vykašlávání, dráždivý, záchvatovitý, pacienta často bolí na prsou. Teplota se u nekomplikované chřipky vyskytuje čtyři až pět dní. U mírné chřipky celkové příznaky ustoupí do 4 až 5 dnů, ostatní příznaky většinou do týdne. Nápadná únava může přetrvávat i měsíc. U dětí se v případě mírné chřipky doporučuje neuspěchat návrat do dětského kolektivu. Dvoutýdenní pobyt doma s řádnou rekonvalescencí je šancí vyhnout se komplikacím.
Pokud pacient nedostatečně vyleží chřipku či má nějaké základní onemocnění (astma, cukrovku apod.), může dojít ke komplikacím. Ty se dělí na virové, jako jsou záněty srdečního svalu, osrdečníku, záněty mozkových blan a mozku, záněty plic, u dětí časté záněty středouší a záněty dutin. Mohou být i nervové komplikace s velice pestrým klinickým obrazem. Dochází také k bakteriálním komplikacím, které již vyžadují cílenou antibiotickou léčbu, například zápaly plic a pohrudnice (velmi často jde o pneumokokové infekce. Zde je možné uvažovat o preventivním očkování jednou z několika typů pneumokokových vakcín). Dochází ke zhoršení základního onemocnění.

Léčba
Terapie nekomplikované chřipky vyžaduje přísný klid na lůžku, což vzhledem k bolestivosti svalů většinou nebývá problém. Dále jsou součástí terapie léky na teplotu a fyzikální metody vedoucí ke snížení horečky. Při teplotě do 38 °C tělesnou teplotu neovlivňujeme, při teplotě nad 38,5 °C vždy ano! Používáme například zábaly, tj. dítě zabalíme do osušky namočené ve vlažné vodě asi 25 °C teplé a ponecháme jej v zábalu 10-15 minut. Namočená osuška by měla zakrývat hrudník a břicho dítěte, končetiny necháme volné. Dítě ničím nepřikrýváme! Zábal můžeme opakovat i 3x během dvou hodin. Teplota v místnosti by měla být 24 °C. Dítě také můžeme omývat houbou ve vaničce, kterou naplníme vodou o teplotě 29-32 °C do výšky 3-5 cm. Pomocí houby omýváme trup a končetiny. Teplota místnosti má být opět kolem 24 °C. Délka omývání by měla být tak dlouhá, dokud nedosáhneme požadovaného snížení teploty (většinou omývání trvá 10-40 minut v závislosti na komfortu dítěte). Je-li přítomen svalový třes či má-li dítě husí kůži, omývání ukončíme. Sprchování se doporučuje u starších dětí a to dle tolerance. Pokud má dítě mramorovanou kůži na těle nebo chladné promodralé končetiny či vyrážku, nesmíme snižovat teplotu pomocí vody.
Z léků používáme takzvané antipyretika - léky na snižování teploty. U malých dětí používáme čípky a sirupy dle tolerance dítěte. Tablety se užívají od 3 let věku. V žádném případě se nedoporučuje kombinovat léky na teplotu! Další dávku léků na teplotu podáváme nejdříve po 4 hodinách! Mezi další pravidla léčby patří nepřetápět v místnosti, často větrat a obléci dítě do vhodného oblečení. Malé děti, především ve věku do 3 let, mohou při prudkém vzestupu teplot dostat záchvat tzv. febrilních křečí. Proto je nutné měřit teplotu po 2-4 hodinách a to i v noci.

Pitný režim a další terapie
Velmi důležitou součástí terapie je pitný režim. Do tohoto režimu zařazujeme rehydratační roztoky, které jsou k dostání v lékárnách. Lze je použít u všech věkových kategorií. U batolat a starších dětí dále podáváme čaje a minerálky, a to bez bublinek, maximálně jemně perlivé. Podáváme léky na zklidnění kašle, v lékárnách nabízejí dostatečný sortiment. Ovšem nesmíme si myslet, že po jednodenním podávání léků na kašel a teplotu bude dítě v pořádku. Lze dítěti aplikovat navíc vitamin C nebo zinek. Je dokázáno, že zinek hraje důležitou roli v posilování obranyschopnosti a v boji s virózami. Při vysokých teplotách trpí často děti nechutenstvím. Zde je možnost vybrat si z nabídky nutričních doplňků, které vám opět nabídnou v lékárnách v dostatečném sortimentu.

Prevence
Na otázku, co mohu udělat již nyní pro to, aby moje dítě neonemocnělo, je důležitá prevence. Myslím, že se zde zúročí dosavadní péče rodičů o děti. Velký vliv na nemocnost a obranyschopnost má to, zda dítě sportuje, jakou má životosprávu a jestli je otužováno. Velkou roli hraje také to, zda rodiče kouří, protože negativní vliv má i tzv. pasivní kouření. V období chřipek se také vyhýbejte pobytu v uzavřených prostorách, například v autobusech, obchodech, přeplněných čekárnách u lékařů, obchodech, omezte návštěvy známých. Doma často větrejte a nepřetápějte.
Dospělí členové rodiny (rodiče, prarodiče) by jednoznačně měli popřemýšlet o očkování proti chřipce. Toto očkování je možné aplikovat i u dětí již od 6 měsíců věku. Rodiče, kteří mají zájem své dítě nechat naočkovat, by během září měli kontaktovat pediatra a domluvit se na dalším postupu. Existují pacienti, kteří mají prokázanou alergii na vaječný bílek a u těch je třeba vybrat jiný typ vakcíny. Toto očkování samozřejmě nechrání proti ptačí ani prasečí chřipce.
Pokud dojde k pandemii chřipky, je nutné sledovat doporučení lékařů a hygieniků a řídit se podle nich. Možná nám doposud přišlo úsměvné, když jsme viděli cizince s rouškami na ústech, ale pokud by skutečně došlo k pandemii, tak je to jedna s velmi účinných forem obrany před přenosem této nákazy.

MUDr. Jana Smejkalová

Vademecum zdraví Podzim 2009