Pití čajeS plískanicemi a zimou přichází i nejrůznější zdravotní potíže, nejčastěji v podobě nachlazení a chřipky. Mnoho lidí je zaměňuje. Chřipka, na rozdíl od nachlazení, je virové onemocnění, které může způsobit závažné komplikace. Mezi námi je bohužel více těch, kteří jak nachlazení tak i chřipku neberou příliš vážně a léčbě nevěnují dostatečnou pozornost. Na vzniku chřipky se podílí virus influenza, který je pro člověka velmi nebezpečným, protože se usídluje v průduškách a plicích. Tím se riziko komplikací a zdravotních následků zvyšuje.

Jak rozeznáme chřipku od nachlazení
Při nachlazení se nejčastěji objevují kašel, rýma, kýchání a slzení očí. Průběh samotného nachlazení zpravidla nebývá závažný. Přesto však vyžaduje naši pozornost a především léčbu. Pokud ale onemocníte chřipkou, příznaky, které se objevují, jsou závážnější. Nejčastěji se objevují zvýšené teploty, někdy dokonce i horečky nad 39 °C, bolesti ve svalech i kloubech, kašel, celková slabost. S průběhem chřipky se k nim přidružují i další příznaky, jakými jsou rýma a bolesti hlavy.

Léčba je na místě
K tomu, aby se chřipkou nebo nachlazením napadený člověk vyléčil, je zapotřebí odpočinek, klid na lůžku a podávání vhodných léků a nápojů. Lidé, kteří se řádně léčí, mají jistě méně komplikací než ti, kteří léčbě nevěnují dostatečnou pozornost. Při chřipce či nachlazení je důležité užívání vitaminů. Mezi nimi nesmí chybět vitamin C. Ten posiluje imunitní systém a napomáhá ke zvýšení obranyschopnosti organizmu. Pokud nemocný trpí i kýcháním a rýmou, pak je dobré užívat léky k jejímu potlačení. Mezi vhodná léčiva tak patří lék obsahující účinnou látku xylometazolin. Při léčbě chřipky je nutné navíc podávat i léky snižující tělesnou teplotu a horečku. Vhodné jsou například léky s obsahem látky paracetamol. Pokud je však nemocný na tuto látku alergický, pak je možno použít k tlumení horečky i léky s obsahem kyseliny acetylosalycilové, které však nikdy nepodáváme dětem.

Přecházet chřipku se nevyplácí
Pokud není chřipka řádně léčena, mohou se snadno objevit i komplikace, na jejichž konci mohou být dokonce i doživotní následky. Chřipka tak může být hlavním zdrojem a původcem mnoha závažných, nezřídka i zdraví a život ohrožujících komplikací. Mezi nejčastější komplikace patří záněty průdušek nebo plic. Chřipkové pneumonie jsou buď primární (často smrtící hemoragická pneumonie nebo intersticiální pneumonie) nebo sekundární. Ty jsou způsobené bakteriální superinfekcí (stafylokokem, pneumokokem). Jsou však případy, kdy chřipkový virus může napadat i další orgány, kde způsobí rozsáhlou bakteriální infekci. Nejčastěji se jedná o srdce. V případě, že by virus pronikl až do tohoto orgánu, hrozí pak zánět srdečního svalu nebo zánět osrdečníku, případně kombinace obojího.

Michal Å ebek

Vademecum zdraví Zima 2009