OparÚsta jsou optimálním zásobníkem různých druhů bakterií, a tak o výskyt zánětů sliznic - afty a opary není nouze. Jsou to téměř nicotná onemocnění, neohrožují člověka na životě, ale dokáží mu ho pořádně znepříjemnit.

AFTY

Jak se projevují
Jsou to drobné bolestivé vřídky. Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku je zarudlé. Tvoří se na dásních, jazyku a po celé sliznici úst. Míra jejich bolestivosti často závisí na jejich umístění. Například afty na často namáhaném jazyce bývají velmi nepříjemné a omezují při mluvení i při jídle. Z jednoho vřídku může vzniknout celý shluk, časem mohou být rozesety po celých ústech. Velikost vřídků je různá, od pár milimetrů až po jeden centimetr. Bolest bývá velmi nepříjemná a pálivá. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý, čas od času se opakující nebo jako nakažlivý aftózní zánět sliznice (stomatitida). Někdy je toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin. U komplikovanějších forem může být průvodním jevem i horečka. Pokud jde o běžné afty, mělo by onemocnění odeznít do dvou týdnů.

Příčina vzniku neznámá
Proč vůbec vznikají? Na to není jednoduché odpovědět, protože příčina zatím není jasná ani odborníkům. S největší pravděpodobností se jedná o několik možných důvodů. Jedním z nich je nedostatek určitého vitamínu v těle. Afty také mohou signalizovat oslabenou imunitu nebo skrytý zánět v jiné části těla. Jejich příčinou může být i stres, mechanické poranění úst (špatně sedící zubní protéza, ostré bramborové lupínky, kousnutí se do vnitřní strany tváře), konzumace agresivních jídel, jejichž šťávy a esence mají vliv na sliznici úst (koření, citrusové plody, rajčata), ale i dědičné sklony k této nemoci. Někteří odborníci považují afty za důsledek alergie na konzervační činidla, stabilizátory a některé další látky užívané v moderním potravinářství. Afty se také přenášejí jako infekce. Někteří vědci mají za to, že jejich původcem jsou tzv. herpetické viry, proto je dobré nekonzumovat s nemocným nápoj ze stejné sklenice či jíst stejným příborem. Lékaři také zjistili, že afty se vyskytují častěji v dětském a adolescentním věku. Navíc jedinci, kteří v tomto období problémy s aftami neměli, se jich pravděpodobně vyvarují i po zbytek svého života.

Jak je léčit
Pacient by měl pravidelně užívat vitamín B (zejména B12) a C. K dezinfekci úst jsou vhodné různé bylinky - například heřmánek, měsíček, ale i cibule a česnek. Vhodné je i užití třapatky nachové neboli echinacei, která má blahodárný vliv na imunitní systém. V lékárně najdete také nespočet roztoků a mastiček s dezinfekčními a hojivými účinky určenými přímo k léčbě aft. Klasikou je genciánový roztok, který se někteří zdráhají používat kvůli jeho výrazné barvě. Pro rychlou, ale krátkodobou úlevu, lze použít kostku ledu k cucání. Obecně platí, že pokud problémy s aftami trvají déle než pár týdnů a jsou doprovázeny horečkami, je nutné navštívit lékaře. V tomto případě nejlépe stomatologa nebo lékaře specializovaného na celostní medicínu.

OPAR

Jak se projevuje
Zpravidla začíná opar pocitem brnění či pálení okolo rtů. Během několika dnů postižená místa zarudnou a vytvoří se na nich puchýřky naplněné tekutinou, ty později prasknou a vznikne strup, který časem odpadne. Běžný výsev oparu trvá jeden týden až 12 dní. Opary se nejčastěji objevují na rtech a kolem nich, případně v okolí nozder, někdy i na tvářích, na bradě nebo v blízkosti oka. Zřídka se opary objevují i na prstech, nebo uvnitř úst, kde si je lidé často pletou s aftami.

Příčiny vzniku oparu
Oparů je několik druhů, kromě oparu úst existuje i opar genitální a opar pásový. První dva typy oparu způsobují herpetické viry (herpes simplex vir - HSV). Konkrétně u oparu úst je to HSV 1. Tímto typem viru se v průběhu života nakazí až 80 % populace. Tento vir má schopnost dlouhodobě přežívat v lidském organizmu. Projevuje se ale jen u některých jedinců. Při prvotní nákaze virem nedochází k žádným zjevným projevům. Vir se usídlí v nervových buňkách a vyčkává na vhodnou chvíli, kdy se bude moci aktivovat. Výskyt oparů je pak zpravidla opakovaný. Má na něj vliv oslabený imunitní systém (horečka, nachlazení, chřipka), ale i únava, stres, chladné počasí, hormonální nerovnováha nebo menstruace u žen.

Å íření oparu
Vir, který opar způsobuje, je bohužel velmi lehce přenosný. Stačí políbit nakaženého nebo s ním, v době výsevu oparu, pít z jedné skleničky. Po dobu trvání výsevu oparu, tedy od pocitu pálení po úplné zahojení a odpadnutí strupu, je opar infekční a vir se může dále roznášet. Nemocný by si měl tedy po dobu výskytu oparu častěji mít ruce, zejména po přímém kontaktu s oparem a vyvarovat se používání stejného nádobí s dalšími lidmi.

Léčba
Existuje mnoho mastí obsahujících virostatika, ta jsou vhodná zejména v počáteční fázi oparu. Pokud se již puchýřky vytvoří, je lepší je vysušovat například antiseptickým roztokem. Pro vnitřní léčbu tohoto druhu viru existuje specifická léčivá látka tzv. aciklovir. Jde o látku s antivirovým účinkem, která brání množení viru herpes simplex v lidském organizmu. Při častém opakování výsevu nebo výskytu oparu v oblasti oka je nejlepší vyhledat radu odborníka.

(iso)

Vademecum zdraví Jaro 2009