Správné čištění zubůPéče o zdravý chrup je v rukou každého pacienta. Záněty dásní, a tedy také paradentóza jsou léčitelné, ovšem pod podmínkou, že se pacient aktivně zapojí a pečlivě spolupracuje. Přinášíme proto deset rad, jak na to.

1. Uvědomme si, že paradentóza (parodontitida) je vyvolána mikroorganizmy, které se usazují na povrchu zubů a odtud vyvolávají zánět dásní. Zánět se z dásní přenáší na kost, která drží zub v zubním lůžku. S úbytkem kosti v okolí zubu se dostavuje viklavost zubu, která se stupňuje, až zub buď vypadne sám, či musí být extrahován.

2. Platí jedno zcela zásadní pravidlo: „Čistý zub nikdy neonemocní.“ Mnoho lidí si myslí, že věnují čištění chrupu velkou pozornost, jinými slovy - zuby už lépe čistit nelze, než to dělají oni. Je to ale pravda? Řádné vyčištění chrupu trvá 2-5 minut. Čistíme si chrup dostatečně dlouho? Je zajímavé vzít si hodinky a sledovat dobu čištění zubů. Mnohdy se zjistí, že trvá pouze 20 vteřin a dost. Zde bychom se měli zamyslet a situaci napravit.

3. Stále přežívá mezi lidmi pověra, že hlavní příčinou zánětu dásní je nedostatek vitamínu C. Má sice určitý protektivní účinek, ale ten je zcela zanedbatelný oproti řádně prováděné ústní hygieně, jejíž význam je stále ještě nedoceněn. Vždyť u nás je velice nízká spotřeba zubních kartáčků i zubních past. V současnosti se spotřebuje pouze 9 350 000 kartáčků za jeden rok na 10 miliónů obyvatel, tedy necelý jeden kartáček na obyvatele. Je zde ale patrný posun k lepšímu, protože v roce 1986 to bylo pouze 0,65 kartáčku na osobu a rok. Kolik by mělo být spotřebováno kartáčků, si může každý spočítat, když se doporučuje měnit kartáček za 3 až 5 týdnů. Vedle ručních kartáčků existují ještě kartáčky elektrické.

4. Pouze kartáček ale nedokáže dokonale vyčistit celý chrup, je potřeba ještě dočistit prostor mezi zuby, kde je velké hromadění mikrobů vyvolávajících zánět. Čištění mezizubních prostor se provádí buď dentální nití, nebo speciálními mezizubními kartáčky. S jejich správným použitím se seznámíte v zubní ordinaci.

Záněty dásní, a tedy také paradentóza jsou léčitelné, jestliže se pacient aktivně zapojí a pečlivě spolupracuje.Chrup pacientky, která zcela neguje zubní péči.5. Kde se můžeme dozvědět, jak chrup správně čistit? Pouhým prostudováním návodu se lze dozvědět mnohé, ale nejodbornější výklad a předvedení správné techniky se každému dostane od jeho zubního lékaře nebo od dentální hygienistky, které jsou speciálně vyškoleny právě pro prevenci zánětů dásní a vědí, jak předcházet zubnímu kazu. Je to nový odborník v zubním lékařství, který pomáhá zubnímu lékaři právě s výukou a šířením informací o tom, jak zubním chorobám předcházet.

6. V praxi se ukazuje, že slabinou je nečištění vnitřních plošek zubů, čistí se jen plochy přední.

7. Je již ověřenou zkušeností, že je důležité, aby se provádělo ošetřování dásní dvakrát ročně.Toto ošetření dovoluje správnou péči o chrup, protože se odstraní nánosy na zubech, které nedovolují dokonalé vyčištění povrchu zubů. Právě tuto péči provádí dentální hygienistka.

8. Aby bylo možno správně vyčistit chrup, který nebyl řádně udržován, je prakticky vždy nutno odstranění nánosů zubního kamene, který jinak brání řádnému čištění chrupu. Zubní kámen se odstraňuje nejlépe ručně případně v kombinaci s ultrazvukovými přístroji. Jde o časově náročné ošetření, které provádí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

9. Ústní vody jsou vhodným doplňkem ústní hygieny, ale samy o sobě chrup nevyčistí. Výplachy je vhodné provádět v intervalech 2x týdně. Je třeba pamatovat, že řada ústních vod je omezena ve svém užívání pro vedlejší účinky. Patří mezi ně např. preparáty s chlorhexidinem, po jejichž používání dochází k výraznému zbarvování zubů, povlaku jazyku, u některých jedinců i k podráždění sliznice dutiny ústní. Tyto preparáty doporučujeme užívat při akutních zánětech po dobu maximálně 8 dní, pak je nutné výplachy přerušit.

10. Po léčbě spočívající v zavedení správné techniky čištění chrupu a odstranění zubního kamene je nutné zavést pravidelné kontroly, které jistě ochotně vykoná každý stomatolog případně dentální hygienistka.

doc. MUDr. Ivan Dřízhal

Vademecum zdraví Jaro 2006