KojenecV současné době existuje očkování proti většině dětských infekčních nemocí. Díky němu se výrazně snížil počet onemocnění v zemích, kde se očkuje. Dokonce se některé dětské infekční nemoci přestaly vyskytovat. Vnaší republice to platí například o dětské obrně nebo záškrtu. Dnes se můžeme setkat s nemocemi, jako jsou plané neštovice, příušnice, zarděnky či spála.

Plané neštovicePlané neštovice
Plané neštovice (Varicella) vyvolává virus. Když někdo onemocní, vylučuje v prvních dnech nemoci s vydechovaným vzduchem veliké množství viru. Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v uzavřené místnosti, předpoklad je větší než 90 %, že plané neštovice dostanete. Po získání infekce se v prvních deseti dnech neděje nic. Ale potom v rozmezí týdne až čtrnácti dnů na vás nemoc dolehne.
Začne stoupat teplota a na kůži se objeví vyrážka, zprvu drobné skvrnky do velikosti 2-3 mm, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3-6 mm. Puchýřky nejdříve obsahují čirou tekutinu, která se postupně mění na mléčně zkalenou. Po několika dnech puchýřky zaschnou a za několik dalších dnů se zaschlý stroupek uvolní.
Vyrážka se objevuje postupně v několika výsevech po sobě, proto na kůži vedle sebe najdeme různá její stadia. Typickým příznakem je, že se vyrážka vyskytuje také ve vlasech.
Mimo vyrážky a horečky, která doprovází výsev na kůži, se velmi často připojí sice banální, zato velice nepříjemná věc, a sice svědění, často velmi intenzivní. Když vyrážka svědí, nutí vás k podrbání - a právě tehdy může nastat problém: při rozškrábání puchýřků se do nich může dostat bakteriální infekce a na kůži zůstanou jizvy.
Horečka v prvních několika dnech je u planých neštovic běžná. Jestliže přetrvává déle, zvláště když už se neobjevuje další nová vyrážka, může signalizovat komplikace. Nejsou časté, přesto mohou nastat. Může se objevit zápal plic nebo zánětlivé postižení mozečku, tzv. cerebelitida. Tu poznáte snadno, pacient postižený cerebelitidou vypadá jako opilý. Má potíže s rovnováhou, netrefí se prstem na nos, ale na rozdíl od alkoholové opilosti konverzuje na úrovni odpovídající věku.

Léčba: Při horečce vyšší než 38 °C nasadíme lék proti horečce. Dávkování naleznete v příbalovém letáku. Proti svědění, ale hlavně na celkové zklidnění existují rovněž speciální tabletky, u malých dětí by měl dávku určit lékař.
Je možno použít také oblíbený tekutý pudr. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že vysušuje puchýřky, které tak dříve zaschnou. Tím se zkracuje a snižuje možnost zanesení bakteriální infekce do puchýřků a případné vytvoření jizev.
A ještě něco. Jestliže máte vy nebo spíše vaše dítě plané neštovice, uvědomte si jedno: pokud pojedete k lékaři hromadnou dopravou, nakazíte ve vlaku či autobusu všechny, kteří dosud toto onemocnění neprodělali. Jestliže tedy nemáte možnost vlastní dopravy, neváhejte zavolat svého lékaře a požádat ho o návštěvu.
Očkovací látka proti planým neštovicím u nás k dispozici není. Tudíž ti, kdo plané neštovice dosud neprodělali, je mohou dostat. Pro ty, kteří se planých neštovic z nejrůznějších důvodů obávají (například plánovaná cesta do zahraničí), lze doporučit jediné, totiž nepřijít do styku s někým, kdo má toto onemocnění kratší dobu než sedm dnů od objevení vyrážky.

Příušnice
Příušnice (Parotitida) vyvolává virus. Nemocný ho vylučuje v prvních několika dnech vzduchem, který vydechuje. Nakažlivost je podstatně menší než u planých neštovic, přesto pořád vyšší než 50 %. Doba od infekce po objevení prvních příznaků bývá deset až dvacet dnů. Spolu se vzestupem teploty se objeví těstovitý otok při úhlu spodní čelisti. Může zasahovat pod ucho a na vnější stranu krku. Není červený, ale může vás na dotek lehce bolet. Do jednoho až tří dnů se stejný otok velmi pravděpodobně objeví i na druhé straně.
Vlastní otok příušních slinných žláz obvykle není příliš nepříjemný. Často však bývá doprovázen bolestmi hlavy, zvracením a horečkou. Daleko vzácněji, s odstupem až několika dnů od začátku onemocnění, se může u chlapců v pubertě nebo u mužů objevit otok varlete; většinou jednostranný, vzácně oboustranný. Ten již dovede potrápit, protože bolí, někdy až ukrutně.
Zvracení a bolest hlavy mohou být značně úporné. Není dobré je podceňovat. Tyto komplikace již vyžadují zvláštní péči.

Léčba: Lék proti horečce podáváme při teplotě vyšší než 38 °C. V každém případě je důležitý klid na lůžku - tím předcházíme možným komplikacím, jako je zánět varlete nebo zánět mozkových blan. Zároveň doporučujeme hned od počátku nemoci podávat dietu: stravu spíše kašovitou s omezením tuku, hlavně přepáleného. Jde vlastně o podobnou dietu jako při postižení žlučníku.
Lékař vás nejprve celkově vyšetří, a to včetně základního neurologického vyšetření, aby tak vyloučil případný zánět mozkových blan. V případě komplikací (zánět varlete, zánět mozkových blan nebo výraznější postižení slinivky břišní) je nutná nemocniční léčba. V případě postižení varlat jsou podávány kortikosteroidy. V ostatních případech se hlavně monitoruje průběh onemocnění. Prognóza všech těchto komplikací je velice dobrá.
V naší zemi se proti příušnicím očkuje již řadu let. Proto výrazně poklesl počet onemocnění. Případy, které se vyskytnou, jsou tedy spíše ojedinělé. Jestliže příušnice i přesto dostanete, dodržujte v prvním týdnu onemocnění klidový režim a dietu. Tím předejdete možným komplikacím.

Zarděnky
Zarděnky (Rubeola) vyvolává virus, který se přenáší vzduchem stejně jako u planých neštovic a příušnic. Nakažlivost je ještě o něco nižší než u příušnic. Ale na rozdíl od všech ostatních dětských infekčních nemocí může být u zarděnek postižen plod, přičemž k nejvážnějšímu postižení plodu dochází v prvních třech měsících těhotenství.
V roce 1982 bylo u nás zahájeno pravidelné očkování, zprvu jen žen a dívek. V posledních letech jsou však očkovány již všechny děti. To má za následek, že se značně snížil, až vymizel počet případů onemocnění u žen. Ojedinělé případy či malé epidemie se mohou vyskytnou hlavně u mužů (nejčastěji branců).
Pokud jde o příznaky tohoto onemocnění, může být (ale nemusí) doprovázeno horečkou. Na kůži celého těla se postupně objeví vyrážka růžová až světle červená, velikosti od 2-4 mm. Nemusí být příliš výrazná. Někdy si jí ani nevšimneme.
Čeho si ale můžete lehce všimnout, je zduření mízních uzlin na krku, a to nikoli na přední straně, jako jsme zvyklí třeba u angíny, ale na zadní straně krku a za ušima. Často se na to přijde při česání, když hřeben naráží na bolestivé bouličky.

Léčba: Průběh onemocnění je většinou tak lehký, že vystačíme pouze s léky proti horečce, jestliže se vůbec horečka objeví. Vyšetření lékařem je nutné hlavně z epidemiologických důvodů s ohledem na případné těhotné ženy v okolí nemocného. Lékař se zaměří především na vyšetření vyrážky a mízních uzlin na krku. V případě pochybností odebere krev na vyšetření protilátek proti zarděnkám.
Komplikace zarděnek jsou v současné době vzácné. Může se objevit porucha tvorby krevních destiček (potom dojde k poruše srážení krve). Tato komplikace, je-li včasně léčena, má dobrou prognózu. Mimo to se vzácně může objevit zánět mozku a mozkových blan.
Jako pozdní komplikace, s odstupem i několika neděl po prodělaných zarděnkách, se mohou objevit výrazné bolesti kloubů. Trvají i několik týdnů, ale odezní i bez léčby.
Když již zarděnky dostanete, chovejte se ohleduplně ke svému okolí a hlavně k ženám.To platí zejména pro muže, neboť ti jsou potenciálně nejvíce ohroženi. Naopak pro těhotné ženy platí: dostanete-li se do styku se zarděnkami, ohlaste to svému lékaři. V případě vyrážky doprovázené zvětšením uzlin na krku neváhejte s návštěvou lékaře.

Spála
Spálu (Scarlatina) vyvolává bakterie streptokok, přesněji řečeno, produkt, který streptokok vylučuje. Jmenuje se erytrogenní toxin. Tento toxin je odpovědný za vytvoření vyrážky u spály. Spálou onemocní nejčastěji děti ve věku mezi třetím až desátým rokem. Proti spále se neočkuje. Protože vyvolavatelem je bakterie, nikoli virus, je možno použít účinná antibiotika.
Jak se spála projevuje? Za dva až pět dnů poté, co bylo dítě ve styku se spálou, se objeví horečka, bolesti v krku a případně zimnice, zvracení a bolesti břicha. Během 24 hodin dojde na kůži k výsevu vyrážky. Ta je jasně červená, velikosti 1 až 2 milimetry. Bývá po celém těle, jen na obličeji není. Obličej je celý červený s výbledem kolem úst.

Léčba: Při zvýšené teplotě podejte léky proti horečce. Hlavně neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dříve se začne účinná léčba antibiotiky, tím dříve odezní horečka. Především tím nejlépe zamezíte možným vážným komplikacím.
Lékař se zaměří zejména na vyšetření krku a vyrážky. Může odebrat krev na sedimentaci a krevní obraz. Případně provede výtěr z krku. Potom vašemu dítěti předepíše antibiotika. Při kontrolním vyšetření se soustředí na vyšetření srdce a ledvin. V každém případě vyšetří moč. To proto, že po spále, která je nedostatečně nebo pozdě léčena antibiotiky, může docházet k vážným poškozením srdce nebo ledvin.
Když už vaše dítě spálu dostane, rozhodně neodkládejte návštěvu u lékaře. Nemusí to být za hodinu nebo dvě, ale za 24 hodin může být již pozdě.

zdroj: www.ordinace.cz

Vademecum zdraví Jaro 2007