Jahodník obecný - Fragaria vescaLidové názvy: jahody, zemnice
Sbíraná droga: List - Filium fragariae
Čeleď Růžovité - Rosaceae
Původ a výskyt: Vytrvalá rostlina vyskytující se v Evropě a v Asii. U nás roste hojně ve světlích lesích, na svazích příkopů, pasekách a křovinataných stráních.
Čas a způsob sběru:
Jako droga se sbírají od května do srpna listy planých jahodníků včetně řapíků, bez příměsí lodyh a trav. Listy zahradních jahod nesbíráme! Sušíme v načechraných vrstvách do 10 cm ve stínů za přístupu vzduchu. Lze též sušit umělým teplem nepřevyšujícím 45 °C. Sesychací poměr je 5:1. Droga se uchovává v papírových nebo jutových pytlích. Přesušená droga se snadno drolí, čímž se znehodnocuje.

Jahodník obecnýNejdůležitější obsahové látky:
Listy jahodníku obsahují třísloviny, silice, flavony. Plody obsahují bílkoviny, cukry, minerální látky (Na, K, Ca, Mg, P, Fe), vitamin A, C a komplex vitaminů skupiny B.

Praktické využití:
Odvar z jahodníkových listů se podává při chorobách jater‌ a ledvin, při revmatizmu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve. Zevně se používá při zánětu v dutině ústní, k výplachům a koupelím při léčení hemoroidů. Formou nálevů se připravuje výborný čaj k dennímu pití.
V tomto případě je však nutno listy fermentovat. Velmi léčivé jsou plody jahodníku jak planých, tak i pěstovaných druhů. Traduje se, že i významný švédský botanik Karl Linné se jimi vyléčil z dlouholeté dny. Jedí se čerstvé, vyzrálé. Léčivé jsou při chudokrevnosti, cukrovce, překyselení žaludku, revmatizmu, dně, proti žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům, ale i na posílení srdce a nervů. Osvědčila se jahodová kůra, kdy konzumujeme opakovaně 1,5-2 kg jahod děnně. Při cukrovce lze kůru podstoupit jedině pod lékařskou kontrolou. Je však třeba upozornit, že někteří lidé jsou na jahody přecitlivělí a osypou se vyrážkou nebo svědivou kopřivkou. Tento stav bývá dosti často důkazem poruch metabolizmu.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Léto 2009