Jahodník obecný - Fragaria vescaLidové názvy: jahody, zemnice
Sbíraná droga: List – Filium fragariae
Čeleď: Růžovité – Rosaceae
Původ a výskyt: Vytrvalá rostlina vyskytující se v Evropě a v Asii. U nás roste hojně ve světlích lesích, na svazích příkopů, pasekách a křovinataných stráních.
Čas a způsob sběru:
Jako droga se sbírají od května do srpna listy planých jahodníků včetně řapíků, bez příměsí lodyh a trav. Listy zahradních jahod nesbíráme! Sušíme v načechraných vrstvách do 10 cm ve stínů za přístupu vzduchu. Lze též sušit umělým teplem nepřevyšujícím 45 °C. Sesychací poměr je 5:1. Droga se uchovává v papírových nebo jutových pytlích. Přesušená droga se snadno drolí, čímž se znehodnocuje.

Jahodník obecnýNejdůležitější obsahové látky:
Listy jahodníku obsahují třísloviny, silice, flavony. Plody obsahují bílkoviny, cukry, minerální látky (Na, K, Ca, Mg, P, Fe), vitamin A, C a komplex vitaminů skupiny B.

Praktické využití:
Odvar z jahodníkových listů se podává při chorobách jater‌ a ledvin, při revmatizmu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve. Zevně se používá při zánětu v dutině ústní, k výplachům a koupelím při léčení hemoroidů. Formou nálevů se připravuje výborný čaj k dennímu pití.
V tomto případě je však nutno listy fermentovat. Velmi léčivé jsou plody jahodníku jak planých, tak i pěstovaných druhů. Traduje se, že i významný švédský botanik Karl Linné se jimi vyléčil z dlouholeté dny. Jedí se čerstvé, vyzrálé. Léčivé jsou při chudokrevnosti, cukrovce, překyselení žaludku, revmatizmu, dně, proti žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům, ale i na posílení srdce a nervů. Osvědčila se jahodová kůra, kdy konzumujeme opakovaně 1,5–2 kg jahod děnně. Při cukrovce lze kůru podstoupit jedině pod lékařskou kontrolou. Je však třeba upozornit, že někteří lidé jsou na jahody přecitlivělí a osypou se vyrážkou nebo svědivou kopřivkou. Tento stav bývá dosti často důkazem poruch metabolizmu.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Léto 2009