Cistlivé zubyPříznaky
Citlivé zuby se projevují krátkou ostrou bolestí, jež je reakcí na studené, teplé, kyselé či sladké potraviny a nápoje. Často však bývají zuby citlivé i na dotyk zubním kartáčkem. To může mít velice negativní dopad na celou naši ústní hygienu a vést až ke vzniku zubního kazu či zánětu dásní.

Příčiny citlivých zubů
Příčina přecitlivělosti zubů spočívá v obnažených krčcích a je následkem ústupu dásní.
Běžně jsou zubní krčky kryty dásněmi, a jsou tedy dobře chráněny, avšak s věkem dochází k ústupu dásně a bolest je pak způsobena podrážděním nervových zakončení v zubní dřeni. Pokud dochází k ústupu dásní u mladých lidí, je to způsobeno špatnou ústní hygienou, eventuálně používáním nevhodných hygienických pomůcek. Jinou příčinou citlivosti zubů je ztráta zubní skloviny. Ta tvoří jakýsi kryt zuboviny, jež je protkána spletitou sítí nervových vláken vedoucích ze zubní dřeně k povrchu zubu. Odkrytím zuboviny pak dochází k dráždění této sítě nervových zakončení a následné citlivosti takto postižených zubů.

Léčba
V případě, že trpíme zvýšenou citlivostí zubů, měli bychom především sáhnout po měkkých zubních kartáčcích a zubní pastě pro citlivé zuby. Vhodné je i užívání ústní vody se zvýšeným obsahem fluoridů. Již během několika týdnů bychom touto „trojkombinací“ měli dosáhnout výrazného snížení citlivosti svých zubů. Rovněž bychom své zuby měli nechat vyšetřit zubním lékařem. Ten může na naše zuby aplikovat ochranný lak a účinek se dostaví okamžitě.

red

Vademecum zdraví Podzim 2008