ŽenyOsteoporóza může být po mnoho let pouze tichým a nenápadným společníkem. Postupné řídnutí našich kostí má za následek menší odolnost vůči mechanickému namáhání. Kost se snadněji zlomí. Nemoc se často projeví až ve chvíli, kdy už je jen velmi obtížně léčebně ovlivnitelná.
Osteoporóza nás ohrožuje snadným vznikem zlomeniny. Nejčastěji dochází ke zlomeninám krčku stehenní kosti, zlomeninám zápěstí a hrudních nebo bederních obratlů. Zlomeniny mohou být i poměrně drobné. Projevují se zejména na páteři postupným sesedáním obratlových těl. Nemusí vám pak způsobovat náhlou bolest, ale spíše jen neurčité pobolívání v zádech.

Kdy jít k lékaři?
Čím dříve je osteoporóza léčena, tím větší je naděje na úspěch a tím menší je riziko zlomenin. Pravidelné lékařské kontroly by měly být samozřejmostí u každého, kdo má pro rozvoj osteoporózy zvýšené riziko. Se zahájením léčby nemusí být pozdě ani po vlastním úraze. Naopak. Vhodná léčba může podstatně snížit riziko další zlomeniny.
V případě zvýšeného rizika osteoporózy je vhodné navštívit lékaře. Ten zhodnotí míru rizika, určí další případná vyšetření, rozhodne o následných kontrolách a případné léčbě. Samozřejmostí by měly být pravidelné kontroly u žen po menopauze.

Podle Kanadské společnosti pro osteoporózu máte riziko rozvoje osteoporózy zvýšené v případě, že je vám více než 50 let a odpověděli jste kladně alespoň na jednu z následujících otázek:

 • Ztratili jste od svých 25. narozenin více než 3 cm na výšce?
 • Zlomili jste si vy, nebo některý z vašich rodičů kost při minimálním násilí?
 • Měla jste menopauzu před 45. rokem?
 • Užíváte déle než tři měsíce léky s obsahem kortikoidů?Je osteoporóza nebezpečná?
  Ke zlomeninám dochází často při minimálním násilí. Stačí se prudce opřít o desku stolu, nečekaně sešlápnout z chodníku na silnici, prudce dosednout na židli. Často si nemusíte ani všimnout nepříjemného křupnutí. Zápěstí oteče, je bolestivé na dotek, může být i v nepřirozeném postavení. Zlomený krček stehenní kosti vám způsobí náhlou bolest v kyčli. Na nohu se nemůžete postavit nebo je stoj bolestivý. Končetina může být i zkrácená, noha je vytočená vně. Jakkoliv svědomitě je zlomená kost léčena, může po zhojení dojít k výraznému omezení hybnosti postižené končetiny. U starších osob to může znamenat i ztrátu soběstačnosti a imobilitu. Větší zlomeniny obratlů mohou způsobit uskřinutí míšních nervů s poruchou hybnosti a citlivosti dolních končetin nebo poruchami vyprazdňování.Ovlivnitelné faktory:
  kouření, alkohol, sedavý způsob života, nedostatek vápníku v potravě, nesnášenlivost mléka a mléčných výrobkůNeovlivnitelné faktory:
  časný nástup menopauzy, chirurgické odstranění vaječníků, štíhlá postava, bílá rasa, vyšší věk

  Jak nemoci předcházet?
  Nejlepším předpokladem pro bezpečné stárnutí našich kostí je pevná kostra vybudovaná v prvních třiceti letech života. Nejefektivnější je v tomto směru kombinace zdravé výživy s dostatkem vápníku a dalších minerálů a také pravidelné cvičení. Riziko pro rozvoj osteoporózy představuje mnoho námi ovlivnitelných i neovlivnitelných faktorů.
  Důsledky neovlivnitelných rizikových faktorů lze významně pozměnit pomocí ovlivnitelných faktorů. Pravidelným cvičením, pestrou stravou a zákazem kouření lze tak často dosáhnout naprosto dostatečné kompenzace toho, co ovlivnit nemůžeme, aniž by bylo třeba začínat s pravidelným užíváním léků.

  zdroj: www.ordinace.cz

  Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010