Jitrocel kopinatýLidové názvy: Beraní jazyk, psí jazýček, myší ocas, cendolín. V některých případech se v lidovém léčitelství používá i jitrocel větší - Plantago major.
Čeleď Jitrocelovité - Plantaginaceae
Původ a výskyt: Jitrocel roste v Evropě, západní Asii a severní Africe. Zavlečeně roste po celém světě. Planě rostoucí jitrocel je dnes většinou kontaminován těžkými kovy nebo dusíkatými látkami. Proto jej pro léčivé účely raději pěstujeme.
Sbíraná droga: list - Folium plantaginis, semeno - Semen plantaginis

Čas a způsob sběru
Listy se sbírají dříve než se objeví květní stvoly. Trhají se buď ručně, nebo se odřezávají nožem. Příměs květních stvolů je nepřípustná. Nesbírá se za deště nebo za rosy. Listy nesmějí zůstat ve větší vrstvě déle než 1-2 hodiny. Suší se načechrány ve vrstvě 3 až 5 cm. Sušení musí probíhat rychle. Nejlepší je sušení na slunci nebo umělým teplem nepřevyšujícím
40 °C. Sesychá v poměru 5:1. Příprava vyhovující drogy je velice náročná, vyžaduje pečlivost při sušení, skladování a manipulaci s ní. Přesušená droga se snadno drolí. Skladuje se v polyetylenových obalech v suchu a nestlačená.

Jitrocel kopinatýPraktické využití
V lidovém léčitelství má jitrocel odpradávna široké využití. Čaje, sirupy a kapky jsou výborným prostředkem proti kašli při chronickém kataru průdušek a při poruchách trávení.
Semeno jitrocele se používalo proti tvorbě žlučových kaménků v dávce 8 g denně. Proti zácpě se doporučuje polknout 10 celých semen, která obsahují mnoho slizu, rychle bobtnají, takže jsou hladká a měkká a jsou neškodným a dobrým projímadlem. Žvýkaná semena snižují hladinu krevního cukru.
Při otocích nebo bodnutí hmyzem se oprané a rozdrcené listy přikládají na rány, které se pak výborně hojí. Rozmačkané čerstvé listy smíšené se solí se přikládají na krk u lidí trpících strumou. Velmi účinné je i přikládat rozmačkané listy na bércové vředy.
Jitrocelový nálev, získaný přelitím 50 g drogy 1/2 l vroucí vody, necháme 30 minut louhovat. Přecedíme a smícháme se stejným dílem 40% lihu. Získáme tak výbornou pleťovou vodu k léčení akné a nečisté pleti.
Přírodní jitrocelová šťáva se podává všem, kteří mají slabé plíce, trpí poruchami dýchacích cest a mají bledý vzhled. Při záduše, zahlenění, kašli, TBC a vykašlávání krve a pro posílení organizmu ji lze kombinovat se šťávou z přesličky. Můžeme ji kombinovat se šťávou z pampeliškových listů k „čištění krve“ nebo s mrkvovou šťávou při chudokrevnosti. Podává se též při onemocnění jater a při žloutence. 8-10 lžic jitrocelové šťávy se vaří 6 minut se lžící medu. Při dně se pije na lačný žaludek po dobu několika týdnů.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Jaro 2007