KašelAsi každý někdy zažil dráždivý pocit v krku a neovladatelné nutkání kašlat. Jen někteří ale ví, že jde vlastně o obranný manévr našeho těla, které chce škodlivé látky dostat ven.

Proč kašleme
Spolu se vzduchem, který vdechujeme, se do plic dostávají i různé nevhodné částice, prach a bakterie. Součástí dýchacího ústrojí jsou tedy i buňky, které vyrábějí malé množství hlenu. Ten nečistoty zachycuje. Pokud se do plic dostanou nežádoucí mikroby, produkce hlenu se zvýší. Hustota hlenu pak brání v dýchání a kašlem se přirozeně dostává ven z plic i s nežádoucími látkami a bacily. Musíme si tedy uvědomit, že není vždy vhodné pomocí léků kašel utlumovat.

Kdy tlumit kašel
Kašel může být pro nemocného velmi vysilující. V případě, že je frekvence kašlání neúnosná nebo nemocný potřebuje spát, aby načerpal nové síly, je vhodné kašel utlumit. K tomu se používají tzv. antitusika. Tyto látky potlačují kašlací reflex a snižují dráždivost v krku. Jejich podání ovšem představuje pouze symptomatickou terapii, které by vždy mělo předcházet stanovení diagnózy. Převážná většina antitusik je na bázi kodeinu. Některá z nich jsou pouze na lékařský předpis.

Kdy podporovat vykašlávání
Vykašlávání hlenu je v procesu uzdravování velmi důležité. Existují tedy i látky, které ho podporují, jedná se o tzv. expektorancia a mukolytika. Pomáhají upravit charakter hlenu, ředí ho a tím usnadňují vykašlávání. V žádném případě však není vhodné je užívat večer nebo před spaním. Nikdy by se také neměly užívat léky potlačující a podporující kašel současně.
Důležité také je, jakým způsobem pacient odkašlává. Aby byl kašel efektivní a splnil svůj účel, je nutné kašlat v sedě nebo ve stoje, případně v mírném předklonu. Kašlání v leže je nevhodné, protože nepodporuje vykašlání hlenu ven. Měli bychom tedy dbát na to, aby měl nemocný dostatečně podloženou horní část těla a odkašlávání se mu tím usnadnilo.

Kašel dělíme podle:
• trvání: záchvatovitý nebo trvalý
• denní doby: ranní, noční nebo průběžný
• charakteru kašle: hrčivý, sípavý, usilovný nebo volný
• expektorace: suchý (neproduktivní), typický pro počáteční fáze zánětů dýchacího ústrojí a vlhký (produktivní), provázený expektorací hlenu, typický pro pozdější fáze zánětů

(red)

Vademecum zdraví Jaro 2009