Marco NigelKaždý jistě ví, že dítě není malý dospělý. Bohužel, ne však každý rodič se podle toho vždy chová. Často některé potíže u své malé ratolesti buď přeceňuje anebo v horším případě podceňuje. V tomto článku bychom rádi upozornili na některé problémy u malých kojenců, batolat a předškoláků, kterých bychom si měli všímat a případně je řešit doma, zpočátku i bez vyšetření lékařem.

Novorozenci a kojenci
U novorozenců se mohou objevovat v souvislosti s krmením potíže s projevy častého pláče a ublinkávání. Je zřejmé, že přechod z nitroděložní výživy na kojení může být spojen s poruchami příjmu stravy. Navíc situaci zhoršuje spolykaný vzduch. Je tedy třeba se obrnit trpělivostí a snažit se o co nejvhodnější koordinaci intervalů kojení a spánku, případně pomoci uvolnit spolykaný vzduch masážemi bříška, čajem na meteorizmus či sirupy s léky snižující povrchové napětí plynu. K tomu je třeba vždy raději kontrolovat teplotu novorozence v konečníku, aby se nepřehlédla jiná příčina častého pláče a neklidu. A zároveň lze doporučit při častém ublinkávání pokládat novorozence i po odříhnutí raději do zvýšené polohy a případně na bok, aby se předešlo riziku vdechnutí mléka.
Častým důvodem pro opakované ublinkávání (později projevované někdy i recidivujícími záněty dýchacích cest) je takzvaný gastroezofageální reflux, kdy nefunguje dostatečně svalový uzávěr mezi jícnem a žaludkem a strava se může navíc při nevhodné poloze vracet zpět do jícnu. Pokud existuje podezření na reflux, je vhodné podávat speciální mléka či zahušťovat stravu, případně si toto ověřit speciálním vyšetřením a řešit s odborníky.
Pozor však na zhoršující se ublinkávání či přímo opakované zvracení u kojenců (zvlášť kolem dvou měsíců věku), kdy se tak může projevovat částečná neprůchodnost dvanácterníku, která potřebuje okamžitou chirurgickou pomoc.
Dalším častým steskem je opakovaná rýma, která je u malých kojenců i batolat nepříjemným zážitkem, obvykle spojeným i s kašlem. U kojenců je samozřejmě důležité rýmu před jídlem a spaním odsávat, případně aplikovat kapky určené pro kojenecký věk. Je vhodné dítě uložit do zvýšené polohy a vlhčit vzduch kolem postýlky, aby dítě mělo volnější dýchací cesty. Navíc u malých dětí i kojenců vždy hrozí riziko zánětu středního ucha, který se projeví zejména v noci výrazným bolestivým pláčem spojeným často se vzestupem teploty. V těchto případech podáváme dětské přípravky na tlumení bolesti, zánětu i teploty a ihned kontaktujeme lékaře.

Batolata a děti předškolního věku
U dětí v tomto věku bývá příčinou časté rýmy a kašle zvětšená nosní mandle, která se také projevuje huhňáním, dýcháním s otevřenými ústy, chrápáním či nedoslýchavostí a častými záněty středního ucha. V těchto případech je třeba se svěřit do péče otorinolaryngologovi, který příčinu vyloučí, nebo potvrdí. Ovšem je třeba také počítat s alergiemi, které se mohou projevit už v raném dětském věku, zejména v ohrožujícím prostředí (kuřáci, byt plný zvířat či ptáků a podobně), zejména je-li přítomna alergie také u rodičů dítěte. Při podezření na alergie jsou rýmy a kašle převážně bez teplot, přicházejí poměrně náhle z takzvaného plného zdraví a mohou být doprovázeny i náhlou dušností.
Dalším častým problémem u dětí předškolního věku je průjem, kdy se občas setkáváme s názorem, že dietní párky či tmavá čokoláda jsou jídlem, které při průjmu nevadí. Samozřejmě, že uzeniny i čokoláda průjem zhorší a je třeba je z jídelníčku minimálně na tři dny vyřadit, podobně jako maso a sladkosti všeho druhu. Při dietě je nutno zachovat pitný režim, kdy doporučujeme tmavý čaj a neslazené minerální vody, slabý masový vývar s mrkví, rýži či těstoviny. Z ovoce jsou vhodné banány, případně navíc můžeme podávat preparáty s bacily střevní flory, které zakoupíme v lékárně a podáváme alespoň po dobu tří až pěti dnů po normalizaci kvality stolice. Při zvracení u batolat a předškolních dětí je opět nezbytné zachovat pitný režim, aby nedošlo k závažnější dehydrataci. Proto je vhodné podávat chlazené tmavé čaje po malých množstvích (například lžičkou anebo brčkem), slazené medem nebo hroznovým cukrem, nebo neperlivé minerálky, případně lze koupit v lékárně iontový nápoj pro děti. Pokud však přetrvává zvracení i při speciálním pitném režimu a dietě, je třeba kontaktovat lékaře.

MUDr. Irena Bumbová

Vademecum zdraví Jaro/Léto 2010