Kloubní potížeZhruba polovina obyvatel trpí nějakou formou revmatického onemocnění. První příznaky se mohou objevovat už okolo dvacátého roku věku, ale člověka nic podstatného netrápí a nebolí, neboť trvá několik let, než se onemocnění plně rozvine. Diagnóza jakéhokoli revmatického onemocnění může být v jeho časném stadiu dosti obtížná. Ze zkušenosti revmatologů je nejzákeřnější chronickou zánětlivou revmatickou chorobou revmatoidní artritida, která významně snižuje kvalitu života nemocného a často vede po několika letech trvání k úplné neschopnosti práce. Naštěstí dnes existují účinné léky nebo léčba biologickými přípravky, které vývoj choroby zpomalují nebo i zastavují. Z dalších bolestivých onemocnění kloubů je pak třeba zmínit především osteoartrózu, jejíž výskyt ve vyšších věkových skupinách bývá přirovnáván k epidemiím.

Revmatoidní artritida
Tento zánět kloubu se ohlásí ranní ztuhlostí, bolestí a zduřením. Přidat se může teplota, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Objevit se mohou také kožní uzlíky především v okolí loketních kloubů. Příčina revmatoidní artritidy je způsobena poruchou imunitního systému a následně zánětem probíhajícím ve výstelce kloubního pouzdra. Výsledkem je poškození a ztuhnutí kloubu, které je možno napravit jen chirurgickým zákrokem. Tedy vyhledat specialistu-revmatologa, který zavede léčbu tzv. chorobu modifikujícími léky. Dále je vhodné speciální cvičení a posilování kloubů. Proti kloubní bolesti existuje řada léků šetrných k žaludku. Na postižené klouby je možno aplikovat gely a masti obsahující antirevmatické léky.
• Při této nemoci vlastní imunitní systém omylem napadá zdravou tkáň, způsobuje zánět, a tím poškodí klouby.
• Revmatoidní artritida se může projevit v každém věku, nejčastěji se tak stává ve střední dekádě, kdy se stav postupně zhoršuje.
• K příznakům patří ranní bolest a ztuhlost, otoky, citlivost a zarudnutí kloubů, někdy též teplota, únava a hubnutí.
• Postiženo bývá více kloubů najednou, obvykle na obou stranách těla (nejčastěji klouby rukou, zápěstí, nohou a ramen).
• Revmatoidní artritidou trpí více ženy.

Osteoartróza
Při tomto onemocnění se objevuje bolest kloubů zhoršující se při pohybu. Zmenšuje se rozsah pohybu postižených kloubů a klouby mohou být deformovány. Příčinou je poškození hladkého povrchu chrupavky, která pokrývá kloub. Tím se snižuje schopnost tření při pohybu kloubu. Vinou změn na chrupavce navíc dochází i k dráždění okolních tkání. Na akutní bolest pomohou léky proti bolesti, jinak je důležité klouby procvičovat a rozhýbávat. Na ztuhlost kloubů pomáhá i ranní teplá koupel. Užívat lze též různé kombinované dietetické přípravky obsahující některé složky chrupavky. Osteoartróza je nejčastějším revmatickým onemocněním ve vyšším věku, někdy se hovoří i o epidemii osteoartrózy, podobně jako o epidemii obezity. Postižení váhonosných kloubů, tedy kolenních a kyčelních, může značně omezit funkční schopnost nemocného. Trvalým řešením je chirurgický zákrok - náhrada postiženého kloubu kloubem umělým, tzv. totální endoprotéza.
• Jde o nemoc spojenou s opotřebením a poškozením kloubů, která vzniká obvykle ve vyšším věku (první drobné problémy se mohou objevovat po 40. roku věku) či po úrazu.
• Klouby jsou bolestivé, zvětšené a ztuhlé, což se zhoršuje během dne.
• Nemoc postihuje hlavně velké klouby (kolena, kyčle), u žen klouby rukou.
• Osteoartróze lze předcházet udržováním správné váhy, nepřetěžováním kloubů, omezením úrazů, částečně se na jejím vzniku podílejí dědičné faktory.
• Vhodnými sporty pro postižené artrózou je plavání, chůze, jízda na kole, jóga.

Ankylozující spondylitida
Označuje se jako Bechtěrevova choroba a představuje „chorobu mladých mužů“ mezi 15. a 30. rokem života. Muži onemocní třikrát častěji než ženy. Jde o zánět v páteři, případně i v kloubech na končetinách. Nemoc je odhalena až roky po nástupu prvních příznaků. Postižený trpí zánětlivou bolestí páteře, především je-li v klidu - tedy v noci a ráno. Po rozhýbání obtíže částečně ustupují. Vše doprovází ztuhlost, po delší době dochází k omezení pohyblivosti páteře a velkých kloubů. Může být přítomen oční zánět. Jedná se o zánět v páteři, případně i v kloubech na končetinách. Příčina není známa, velkou roli zde hraje dědičnost. Na onemocnění se většinou přijde až po letech, léčba se soustředí na zmírnění bolestí a zpomalení choroby.

Juvenilní idiopatická artritida
Postihuje jedno dítě z tisíce. Jde o mimořádně agresivní, chronicky probíhající zánětlivé onemocnění, při němž může dojít již ve velmi časném stadiu k poškození kloubů. Pokud nelze zánět včas a účinně potlačit, nedá se poškození již zvrátit.

Psoriatická artritida
Onemocnění kloubů doprovází změny na kůži (psoriáza neboli lupénka). Psoriatická artritida postihuje ženy i muže se stejnou četností a objevuje se mezi 20. až 50. rokem. Nemocné mohou být i děti. U psoriatické artritidy je napadena kloubní plocha kosti, která je „ukousávána“ od kraje do středu. Kost se snaží úbytek nahradit a chaoticky roste do stran. Následně může dojít ke srůstu kloubních ploch a ztuhnutí. Lupénku doprovází artritida v 7-10 % případů. Nejdříve nastupují kožní změny v místech, která se snadno „zapaří“, zákolenní jamka, podpaží, dále lokty, kolena a pokožka hlavy. Psoriáza může postihnout i nehty. Psoriatická artritida je spojena se záněty duhovky a nedomykavostí aortální chlopně.

(red)

Vademecum zdraví Zima 2008