KojenecKojenecké koliky jsou jedním z nejčastějších problémů během prvních třech měsíců života dítěte. Vyznačují se většinou večerním neutišitelným pláčem až záchvaty neklidu miminka. Pokud pronikavý pláč trvá déle než tři hodiny denně a více než tři dny, je téměř jasné, že jde o kojeneckou koliku a pomoc lékaře je nevyhnutelná.

Jak ji poznáme?
Úporné bolesti bříška novorozenců a kojenců, napínání svalů, nápadné ohýbání a přitahování nožiček k bříšku, někdy až zrudnutí v obličeji doprovázené únikem plynů, záchvaty neutišitelného křiku a neklidu, zhoršené mnohdy spolykáním velkého množství vzduchu, který se může následně také podílet na vzniku symptomů provázející koliky, představuje pro rodiče dramatickou a stresující situaci.
Koliky se vyskytují u novorozenců a kojenců bez rozdílu pohlaví již od druhého týdne až do pátého měsíce věku s vrcholem kolem druhého měsíce života. Větší pravděpodobnost výskytu koliky je u kojenců, kdy kolika postihla již jejich starší sourozence. Ti jsou pak náchylnější k častým bolestem břicha a alergickým chorobám v pozdějším věku.

Kde hledat příčinu dětských kolik?
Přes rozsáhlé výzkumy není přesná příčina kojeneckých kolik stále známa. Vyskytují se u dětí kojených i u dětí na náhradní umělé výživě. Jejich vzácnou příčinou je pak alergie na bílkovinu kravského mléka.
Časné zavádění tuhé stravy, nesprávná technika krmení nebo nedostatečné odříhnutí po jídle se také může podílet na vzniku kojeneckých kolik. Koliky, doprovázené průjmy a zvracením, mohou být vyvolány také přestupem některých antidepresiv z mateřského mléka kojících matek. Psychická nerovnováha rodičů ve vztahu k rozvoji kojeneckých kolik byla předmětem řady studií. Další příčiny je pak možno hledat v nezkušenosti rodičů nebo neúplnosti rodin.

Jak předcházet kolikám či je minimalizovat
Starost a obavy rodičů mohou být minimalizovány, jestliže dětský lékař celou problematiku podrobně vysvětlí a opakovaně diskutuje. Velmi důležité je oběma rodičům zdůraznit nezhoubný charakter kolik a jejich časovou omezenost.
Důležité je rodičům připomenout i včasné krmení hladového kojence a také zásady správného ošetřování, včas měnit mokré pleny a tak zajistit příznivé podmínky, aby dítě nekřičelo a nebylo neklidné například v chladném prostředí.
Byla zkoušena i uklidňující hudba společně se zvýšenou pozorností rodičů zahrnující kontakt očí, mluvení, doteky, hra, procházky, to může být v některých případech účinné a nikdy neuškodí.

Zaklínadlo jménem Laktobacillus
Velkou roli u novorozeneckých a dětských kolik hraje nerovnováha složení střevní mikroflóry a nízký počet laktobacilů. Střevní mikroflóra je důležitá pro dozrávání imunitního systému, má velkou metabolickou aktivitu a během života se mění. Laktobacillus přispívá k celkovému zdraví, podporuje fyziologické funkce střeva včetně tvorby ochranné bariéry proti patogenním střevním mikroorganismům.
Složení střevní mikroflóry je významně ovlivňováno způsobem výživy. U novorozenců, kteří jsou výlučně kojeni, je střevní mikroflóra složena z devadesáti procent z bifidobakterií a laktobacilů. Převaha bifidobakterií je způsobena látkami, které jsou obsaženy v mateřském mléku a příznivě působí na růst bifidobakterií a laktobacilů. Tento bifidogenní faktor je v mateřském mléku tvořen převážně oligosacharidy odvozenými od laktózy a glykoproteiny. Osídlení pokračuje během prvních dnů a týdnů, stabilizuje se během výlučného kojení do odstavení a zavedení příkrmů nebo použití přípravků kojenecké mléčné výživy. U dětí uměle živených se vyvíjí mnohem pestřejší střevní mikroflóra, která obsahuje vedle bifidobakterií bakteroidy, enterobakterie, enterokoky a klostridia. Dospělý typ střevní mikroflóry je dosažen ve věku jednoho až dvou let.

Probiotika a prebiotika
Probiotika jsou živé mikroorganizmy převážně lidského původu, která podávána v přiměřeném množství příznivě ovlivňují náš zdravotní stav. Užívají se hlavně různé kmeny rodu Laktobacillus a Bifidobacterium, jejichž vhodnost byla prokázána fyziologickou přítomností u zdravých jedinců a prospěšností kvašených mléčných výrobků.
Ovlivnění kojeneckých kolik se předpokládá také podáváním prebiotik, mezi které patří oligosacharidy (např. inulin), různé druhy vlákniny, pektiny, xylany a celulóza. Dnes je možné pomoci osídlování zažívacího traktu novorozence „přátelskými“ živými lactobacily jejich dodáním ve formě kapek. Probiotické kapky obsahují živé bakterie Lactobacillus reuteri Protectis, které jsou tělu zcela přirozené a vytváří v trávicím traktu „přátelské“ prostředí.

zpracovala Dagmar Párysová