Správná životosprávaNázory odborníků se různí. Extrémní názor hlásá, že správná životospráva ovlivňuje naše zdraví až z 90 %. Jiní tvrdí, že nejméně z poloviny; druhou polovinu tvoří genetické dispozice a prostředí, ve kterém žijeme. Termín „správná životospráva“ se už dlouhou dobu skloňuje ve všech pádech. Mluví se o něm v médiích a lifestylové časopisy pravidelně uveřejňují nespočet osvědčených receptů jak zdravě žít. Nakolik je s naším zdravím opravdu propojena, je otázkou.
Velké množství lidí si pojem správná životospráva navíc stále spojuje jen se svým jídelníčkem. Přitom je v ní zahrnut celý komplex opatření, která mají podporovat zdraví našeho těla.
Nejde tedy jen o to zdravě jíst, počítat kalorie a kontrolovat údaje o složení na obalech výrobků. Protože ať už na nás současné tendence „kultu těla“ působí jakkoli, štíhlý člověk ještě nemusí být zdravý. Jde také o stav svaloviny, biologický věk vnitřních orgánů (tedy vlastně o jejich opotřebovanost) a další důležité faktory.
Stěžejní je správný pitný režim, který nespočet lidí, aniž by si to uvědomovalo, nedodržuje. Dále pohyb, duševní rovnováha a zvládání stresu a samozřejmě vyloučení škodlivých závislostí. Klasickým argumentem, proč nejde dodržovat všechna pravidla správné životosprávy, je nedostatek času.
Ale měli bychom si uvědomit, že k životu - k práci i k zábavě - svoje tělo potřebujeme, a proto bychom o něj měli pečovat. Jen půl hodina pohybu denně stačí, abychom udrželi tělo v kondici. Důležité je také najít si každý den alespoň několik minut na relaxaci a osvěžení mysli. Jen tak se naše tělo může zregenerovat a sloužit nám co nejdéle.

(iso)

Vademecum zdraví Zima 2009