ŽenaNepravidelná menstruace je pojem, se kterým se čeští gynekologové ve svých ordinacích setkávají poměrně často. Stále více mladých dívek a dospívajících žen trpí tímto problémem. Zpravidla vždy při přetrvávajících obtížích je namístě navštívit lékaře. Příčin, které mohou způsobovat nepravidelnost menstruačního cyklu, je skutečně nepřeberné množství a jejich odhalení je tak základním diagnostickým momentem v léčbě samotné.

Příčiny
Nepravidelná a řídká menstruace je zpravidla obvyklá v prvních letech po začátku menstruace a to do doby, než se upraví pravidelná ovulace. Dalším momentem, kdy zpravidla dochází k nepravidelnosti menstruace, je období předcházející poslední menstruaci, tedy před menopauzou. Může se jednat o období dlouhé i několik let. Příčinami poruch, hlavně krvácení mimo dobu menstruace, mohou být u žen také záněty v oblasti gynekologického ústrojí. Některé poruchy jsou spojeny s neplodností, která může vzniknout vlivem hormonální aktivity nebo i předchozími záněty.
V naprosté většině případů jsou však poruchy menstruace způsobeny skutečnou hormonální nerovnováhou vyvolanou stresem a jak již bylo řečeno i předchozími prodělanými záněty, například adnexitidou. Jednou z příčin mohou být i mnohočetné cysty na vaječnících, kdy dochází k poruše tvorby hormonů.

Jiné narušení cyklu
K dalším příčinám nepravidelné menstruace mohou patřit také děložní polypy a rakovina děložního hrdla nebo dokonce rakovina dělohy. Krvavé skvrny mezi menstruacemi (takzvané špinění-spotting) se mohou objevit při užívání antikoncepčních pilulek nebo při substituční (náhradní) hormonální léčbě v období klimakteria. Intenzivní cvičení, úbytek na váze a poruchy v příjmu potravy (anorexie a bulimie) bývají rovněž jednou z možných příčin narušení normálního menstruačního cyklu.

Základní termíny
Poruchy menstruačního cyklu se obecně nazývají polymenorea a oligomenorea. Polymenorea je častější výskyt menstruace, zpravidla dříve jak po 23 dnech od prvního dne poslední menstruace. Oligomenorea je opožděná menstruace, přesahující více jak 36 dnů od prvního dne poslední menstruace. Chybějící menstruace se nazývá amenorea a značí, že u ženy nedochází k žádné menstruaci ani špinění (spotting). Amenorea bývá často spojována s neplodností.

Léčba
Léčba jakékoliv nepravidelnosti menstruace je vždy otázkou včasné diagnostiky příčiny, stejně tak časného zahájení terapie. V případech, kdy za nepravidelností menstruace stojí hormonální nerovnováha, se nabízí řešení v dlouhodobém podávání hormonálních antikoncepčních prostředků. Tato léčba je vhodná zejména u dospívajících dívek trpících nepravidelností cyklu. U žen trpících nepravidelností menstruace na počátku menopauzy je pak možností řešení například hormonální substituce léčivy. Pro adekvátní léčbu je však důležité odhalit skutečné příčiny nepravidelnosti cyklu.

Michal Å ebek

Vademecum zdraví Léto 2009