Lípa srdčitá detailČeleď Lipovité - Tiliacea
Lidové názvy: Zimní lípa, malokvětá lípa, velkokvětá lípa, širokolistá lípa. Kromě lípy srdčité lze použít i květy získané z lípy velkolisté (Tilia platyphyllos).

Sbíraná droga:
květ - Flos tiliae

Původ a výskyt:
Lípa je košatý strom, rozšířený po celé Evropě. U nás se skoro všude na venkově hojně vyskytují památné lípy, které jsou chráněny jako přírodní památky. Pěstují se též v listnatých hájích a v alejích.

Lípa srdčitáČas a způsob sběru:
Květ sbíráme na počátku rozkvětu v červnu a v červenci i s blanitým listenem, za suchého počasí. Suší se rychle ve stínu, za dobrého přístupu vzduchu, v tenké vrstvě. Pokud se suší umělým teplem, nesmí teplota překročit 35°C. Nesbíráme květ lípy stříbrné a americké. Sesychací poměr je 4-5:1. Usušená droga se uskladňuje v dobře těsnících plechovkách nebo v lepenkových kontejnerech.

Nejdůležitější obsahové složky:
Droga obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice s hlavní složkou farnesolem, slizy, glykosidy, saponiny a další látky.

Praktické využití:
Užívá se jako spasmolytikum, diaforetikum, antiflogistikum a diuretikum.
Droga se podává formou nálevu, zejména pří horečnatých onemocněních horních cest dýchacích, pří kašli a zahlenění a k podpoře pocení zvláště v kombinaci s květem z černého bezu. Pomáhá při žaludeční a střevní kolice, žaludečních křečích a proti revmatismu. Při zánětlivých onemocněních dutiny ústní se čajem kloktá a vyplachují ústa. Droga je součástí některých čajových směsí.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010