VlasyLupy jsou častým kosmetickým nedostatkem, který leckomu může způsobit trapné chvilky ve společnosti. Přesto není třeba zoufat. Existuje dostatek prostředků, jak s lupy zatočit.

Proč máme lupy?
Příčinou tvorby lupů je porucha mazových žlázek v pokožce hlavy. V důsledku toho se na hlavě začnou vytvářit svědivé šupinky - lupy. Důvodů, které poruchy mazových žlázek na pokožce hlavy způsobují, může být celá řada. Často jde o nedostatečné prokrvení pokožky, jindy je příčinou tvorby lupů extrémně horký a vlhký vzduch. Zvláště v létě bychom proto měli mít na paměti, že k vysoušení pokožky hlavy často dochází v důsledku opalování na prudkém slunci. Jednou z nejčastějších příčin vzniku lupů je pak nedostatek vitaminů B. Lupy ale může způsobit i nadměrná konzumace cukru, eventuálně nadměrné množství mužských pohlavních hormonů v krvi.

Projevy
Nejznámějším doprovodným projevem tvorby lupů je svědění kůže na hlavě. Optickým projevem pak vypadávání velkých ložisek lupů, které jsou zvláště na tmavých oblecích nepřehlédnutelné. Na kůži hlavy můžeme rovněž pozorovat červené fleky a záněty.

Léčba
Pokud jde o léčbu, v lékárnách je dnes k dostání celá řada léčebných šamponů s obsahem protiplísňových látek, sloučenin selenu, zinku, síry, ichtyolu, kyseliny salicylové, případně dalších látek. O tom, jaký šampon zvolit, rozhoduje vždy specifický charakter obtíží, které nás sužují - zda jde o lupy suché, mastné, zda je přítomna dráždivost kůže kštice apod. Ve vhodném výběru šamponu by nám měl být schopen pomoci lékárník. Když ani poté nedojde ke zlepšení, je vhodné navštívit kožního lékaře.

red

Vademecum zdraví Jaro/Léto 2010