OčkováníSpalničky, zarděnky, klíšťová encefalitida, salmonelózy, virové hepatitidy, zánět žaludku a střev či „obyčejná“ rýma představují jen několik namátkou vybraných onemocnění z podstatně delšího výčtu, který bychom mohli uvést. Mají však jedno společné. Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakteriemi, plísněmi a parazity), kteří mají schopnost vniknout do lidského organismu.
Jakmile se jim to zdaří, začnou se v hostitelském prostředí množit a následuje problém. Tedy někdy. S některými si totiž lidské tělo poradí samo, s jinými nikoliv a v takovém případě potřebuje pomoc lékaře.
Většina nemocí infekčního původu je přenosná z člověka na člověka, jiné jsou na něj přenosné i ze zvířat. Zdrojem onemocnění mohou být i přírodní rezervoáry, například kontaminovaná voda, což je velký problém zejména rozvojového světa. Ostatně některé odhady uvádějí, že na infekční onemocnění umírá v některých rozvojových zemích až 40 % populace, což je nesrovnatelně až mnohonásobně vyšší číslo, než v západních zemích.
Do této skupiny onemocnění však vedle běžných onemocnění patří také ty velmi vážné, zejména HIV/AIDS. Jiné nemoci jsou zákeřné svým velmi rychlým průběhem, zejména meningokokové meningitidy tak mohou napadeného jedince až usmrtit.
Infekce mohou zasáhnout v podstatě libovolný orgán. Některé mikroorganismy mají schopnost šířit se v celém těle a postihovat více orgánových soustav. Tento stav může nastat také v případě, že mikroorganismy ze svého původního teritoria proniknou do krevního oběhu, který je roznáší po celém těle. Nevypořádá-li se s touto skutečností imunitní systém, nastává otrava krve.
V porovnání se stavem před několika desítkami let či s dobou zhruba na počátku minulého století se díky očkování a antibiotikům spektrum infekčních onemocnění, které nás trápí velmi výrazně změnilo. Mnoho infekčních hrozeb se podařilo odstranit či eliminovat, bohužel HIV je nepříjemnou novinkou, kterou lidstvo ještě před pár desítkami let neznalo.

red

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010