Měsíček lékařský - květLidové názvy: sluníčko, slunovrat, umrlčí květ
Sbíraná droga: květ s kalichem - Ros calendulae cum calyce, květ bez kalichu - Ros calendulae sine calyce
Čeleď Hvězdnicovité - Asteraceae

Původ a výskyt:
Jeho původ není s určitostí zjištěn, někdy se uvádí Orient. Je domácí v Evropě a dnes se vyskytuje prakticky po celém světě. U nás se odpradávna pěstuje a zřídka zplaňuje.

Měsíček lékařský - Calendula officinalisČas a způsob sběru:
V poledních hodinách za suchého počasí od června do srpna se sbírají buď úbory („květ“) se zákrovem („kalichem“) nebo jen jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrov.
Suší se rychle ve stínu, neboť na slunci ztrácejí barvu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60 °C. Sesychací poměr je 6-7 : 1. Droga se přechovává v plechovkách nebo polyetylenových sáčcích, chráněná před vlhkem a sluncem (bledne). Výnos jazykovitých květů je 8-12 kg a květů se zákrovem kolem 25 kg z 1 aru.

Způsob pěstování:
Měsíček potřebuje k dobrému růstu teplé podnebí, slunečnou a chráněnou polohu a přiměřenou vlhkost. Nejlépe se mu daří ve výživných a propustných půdách. Vysévá se v březnu nebo v dubnu. Je výhodné každoročně měnit pěstitelskou plochu a používat šlechtěné osivo plnokvětých sytě oranžových kultivarů.

Nejdůležitější obsahové složky:
Droga obsahuje hlavně silici, saponin, hořčiny kalenden a kalendulin, různé karotenoidy, flavonoidy, kyselinu salicylovou a polyacetylenové sloučeniny.

Praktické využití:
Vnitřně se užívá jako spasmolytikum a choleretikum ke zvýšení sekrece žluči při žloutence a jaterních chorobách. Velmi účinný je zvláště u zánětlivých stavů, u gynekologických onemocnění, u nemocí slinivky břišní. Traduje se, že působí i proti rakovině. Obvyklou čajovou formou je odvar. Zevně se užívá v obkladech a mastech k ošetření špatně se hojících a hnisavých ran. Výborná je měsíčková mast na záněty žil, bércové vředy a proti plísni na nohách.
Kromě masti doporučuje rakouská bylinářka Maria Treben připravit i tinkturu. Tato tinktura, ředěná převařenou vodou, se užívá na obklady při poraněních, pohmožděninách, výronech, přetažení svalů, otevřených proleženinách, při otocích a dokonce i při rakovinových vředech. Formou sedací koupele se používá k léčení těžších forem hemoroidů. Pro přípravu koupele se používá nadzemní část rostliny.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademcum zdraví Zima 2009