Skelet kostry známého dánského astronoma Tychona Braha (1546-1601) zkoumali ve středu 17. listopadu radiologové Nemocnice Na Homolce. Pro vyšetření využili počítačovou tomografii (CT), tedy metodu, která speciálním způsobem využívá rentgenových paprsků a umožňuje podrobné zobrazení jednotlivých částí těla (v Brahově případě pouze kostí), v tenkých vrstvách.
„Ostatky těla jsme vyšetřovali po částech - zkoumali jsme postupně dlouhé kosti, žebra, obratle, zbytky obličeje i další drobné kosti. Celá lebka se nezachovala, zůstala jen její obličejová část, zachovalé jsou i zuby v horní čelisti. Naskenovali jsme zhruba 25 000 tenkých řezů. Samotné vyšetření trvalo asi hodinu, počítačové zpracování dalších pět hodin“ popsal radiolog MUDr. Bc. Martin Horák.
Doplnil, že výsledky po zpracování, tedy po vytvoření 3D modelů kostí, předá dánským vědcům, kteří jsou schopni sestavit z těchto dat celou kostru dánského astronoma a určit z ní i řadu dalších údajů, například jak byl vědec vysoký, zda trpěl nějakou chorobu, atd.
Primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Josef Vymazal D.Sc. připomněl, že jeho pracoviště již má zkušenosti se zkoumáním neživých objektů. „Nedávno jsme ve spolupráci s historiky prováděli podrobné CT vyšetření vzácné dřevěné církevní sochy. Jeho výsledky budou sloužit k dokonalejší restauraci historické památky“ dodal.

Tisková zpráva Nemocnice na Homolce