JídloKdo by neznal onen nepříjemný pálivý pocit vycházející od oblasti žaludku vzhůru až do krku? Vždyť pyrózou, tedy lidově řečeno pálením žáhy, trpí údajně každý den asi jedna desetina populace. Pálení žáhy je často doprovázeno i nepříjemným hořkokyselým pocitem. Ten je způsoben tím, že se žaludeční šťávy dostávají tam, kam nemají, tedy do jícnu. Pyróza je důsledkem refluxní choroby jícnu. Právě slovo reflux lze přeložit jako onen zpětný návrat, při němž žaludeční obsah uniká do jícnu. Žaludeční obsah je kyselý a kromě toho, že nám v krku způsobuje onen velmi nepříjemný pálivý pocit, může mít ještě horší následky. Dochází k dráždění, případně poškozování jícnu. Je-li toto dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobějšího charakteru, může dojít k jejímu poškození. To může mít za následek vznik vředu i dalších vážných chorob.

Příčina obtíží
Prvopočátek popsaných obtíží je třeba hledat v poruše závěrového mechanismu v dolní části jícnu. Díky němu pak dochází k uvedenému průniku žaludečního obsahu i v nežádoucím, zpětném směru.
Žáha pálí občas každého z nás. Proto i příznaky refluxního onemocnění jícnu se většinou objevují postupně a většinou se také jedná o dlouhodobě probíhající proces, pro který jsou typická období výraznějších obtíží střídající se s klidnějšími periodami. Zpozornět bychom měli pokud frekvence obtíží začíná být častější či pravidelnější. Na druhé straně je třeba konstatovat, že ne každý reflux musí být hned považován za nemoc. Příležitostně se vyskytuje i u naprosto zdravých osob. Existuje totiž celá řada příčin v podobě stravy, které ho vyvolávají. Patří mezi ně zejména alkohol, příliš kořeněná či tučná jídla. Jiného dráždí větší množství vypitého černého čaje a další různé pokrmy či nápoje.
Vypozorujete-li tedy v oblasti vašeho jídelníčku zdroj těchto obtíží, které se však projevují pouze zřídka, nemusí hned být tyto příznaky důvodem návštěvy lékaře. V první řadě je vhodné zaměřit se na úpravu jídelníčku. Ale raději ještě jednou je třeba zdůraznit, že toto platí opravdu pouze pro nahodilé stavy, které nejsou časté. Při přetrvávajících a opakujících se potížích s vyhledáním odborníka neváhejte.

Co pomáhá?
Při ojedinělých výskytech reflexu provázených pálením žáhy často přináší úlevu zvýšená poloha trupu, tedy horní poloviny těla. Doporučuje se též vypití menší sklenky čisté vody. Vždy se však vyplatí sledovat vlastní jídelníček, který obtížím předcházel a snažit se vyvarovat požívání problematických potravin ve větším množství. Samozřejmě v lékárnách je k dispozici řada volně dostupných preparátů, které ve většině případů přinesou úlevu v poměrně krátkém čase. Pro potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používají také tzv. antacida. Tradiční je například známá jedlá soda.
Z hlediska režimových opatření je vhodné se podívat také na vaše stravovací návyky. Nejde totiž jen o to co jíte, ale také kdy. V této souvislosti může některým osobám uvedené obtíže způsobovat jídlo požité v pozdních večerních hodinách či krátce před spaním.

Milan Žoha

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010