ObezitaModerní způsob života zásadně ovlivňuje náš vzhled i váhu. Manuálně pracujících lidí ubývá, většina z nás pravidelný pohyb při práci vyměnila za kancelář a počítač. Lidskou sílu nahrazují stroje. Potravy je za přijatelnou cenu dostatek a co bylo dříve luxusem, je dnes samozřejmostí. Přitom všem na společnost působí lifestylová média, která určují trendy a standardy lidské krásy. Tisíce z nás nahrazují přirozený pohyb potravinovými doplňky a cvičením v posilovnách. Hlavním posláním lékařů už není boj se smrtonosnými infekcemi, nyní jsou jejich nepřítelem zejména tzv. civilizační choroby.
Jednou z nejzávažnějších civilizačních chorob je právě obezita. Faktory, které ji zapříčiňují jsou jak genetické tak vnější. Lidé jsou jí ohroženi v různých obdobích svého života, z toho některá se řadí mezi opravdu riziková. U žen jsou to období hormonálních změn, tedy dospívání, těhotenství a doba po něm a období přechodu. Působí také dlouhodobí stres a změny spojené se stresovými faktory a omezením pohybu, například změna zaměstnání, založení rodiny, odchod do důchodu, ukončení sportovní činnosti nebo rodinné či pracovní problémy.
Je dokázáno, že genetické dispozice ovlivňují vznik obezity až z 50 %. V případě, že má dítě obézní oba rodiče, je pak pravděpodobnost jeho vlastního onemocnění ze tří čtvrtin větší. Hormonální vlivy naproti tomu nejsou tak výrazné. Nadváhu má na svědomí například onemocnění štítné žlázy. Vliv mají také poruchy fungování metabolizmu. Pozornost bychom měli věnovat i užívání léků, protože mohou ovlivňovat naši chuť k jídlu. Jde o některá antidepresiva, neuroleptika a léky na uklidnění. Metabolizmus pak ovlivňuje i hormonální léčba. Důležitý je také psychický stav jedince (osamělost, frustrace, deprese) a jeho stravovací návyky.

(iso)

Vademecum zdraví Jaro 2009