Hltání při jídleZlozvyky spojené s přijímáním potravy často zapříčiňují obezitu. Konkrétně vědci z Ósacké univerzity přišli na to, že rychlé hltání jednotlivých soust může způsobit neúměrný růst váhy. Důvodem je, že hltající lidé nemají dostatek času sledovat své pocity při jídle, dostatečně si jídlo neužijí a zpravidla jí až do úplné sytosti. Vystavují se tak až třikrát větší pravděpodobnosti vzniku obezity.
Tento způsob konzumace je spojen zejména se západním životním stylem, nedostatkem času a běžné dostupnosti fast foodů. Podle Světové zdravotnické organizace je na světě zhruba 400 miliónů obézních lidí z toho 20 miliónů dětí. Obezita dětí je nyní aktuálním problémem i v České republice. Nejhorší prognózy mluví o tom, že každý desátý český školák trpí nadváhou nebo obezitou.
Kromě přejídání souvisí s nadváhou i další špatné stravovací návyky, například konzumace jídla u televize nebo ve stresujícím a neklidném prostředí. Tím se jedlíci často vystavují riziku cukrovky a závažných srdečních onemocnění.

(red)