Olivový olejNejkvalitnější olivový olej, tedy tzv. extra panenský, lisovaný za studena, obsahuje sloučeniny, které mohou likvidovat rakovinotvorné buňky v lidském organizmu. Å panělští vědci z Granadské univerzity se ve svých výzkumech zaměřili na účinné látky a zjistili, že všechny hlavní složité fenoly přítomné v extra panenském olivovém oleji významně omezují projevy genu HER2. Ten zapříčiňuje rakovinotvorné bujení při rakovině prsu. Olej má své léčivé vlastnosti právě díky svému zpracování, které nevyžaduje zahřívání nebo použití chemických činidel.
Lékaři podílející se na výzkumu upozorňují na skutečnost, že účinnosti olivového oleje v boji proti genům HER2 nelze dosáhnout jeho běžnou konzumací. Objev je však příslibem do budoucna. Polyfenoly mohou být základním pilířem pro vytvoření nových, bezpečných léků na rakovinu prsu.
Výskyt nádorů prsu v České republice stále stoupá. Nejvíce se toto onemocnění vyskytuje v Praze, dále pak ve Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Jihomoravském kraji. Mortalita díky účinné moderní diagnostice a léčbě však podle České onkologické společnosti ČLS JEP od poloviny 90. let nestoupá.

(iso)

Vademecum zdraví Léto 2009