MužZajímavým a především šetrným způsobem řešení problému s nezhoubným zvětšením prostaty je operativní zákrok pomocí laseru. Fotoselektivní vaporizace prostaty představuje moderní operační výkon, jímž lze léčit pacienty s nezhoubným zvětšením prostaty (odborně řečeno s benigní hyperplázií prostaty - BHP), které je častým onemocněním u mužů starších padesáti let a vede k potížím s močením. To se nejčastěji projevuje slabým močovým proudem, nutností tlačit při močení, častým nucením na močení a nutností močit v noci.
Většina pacientů s BHP je svým lékařem nejprve léčena podáváním léků. Pokud však tato léčba není dostatečně účinná nebo pokud dojde k dalšímu zhoršování příznaků či dokonce zástavě močení, pak je doporučeno provést operaci prostaty.

Předoperační vyšetření
Před provedením operace je nutné pečlivé urologické vyšetření pacienta. V prvé řadě je nutné vyloučit přítomnost zhoubného nádoru prostaty, dále je nutné pomocí vyšetření potvrdit, že obtíže pacienta jsou způsobeny skutečně benigní hyperplázií prostaty, nikoliv jiným onemocněním.
Součástí urologického vyšetření je vyšetření prostaty pohmatem, vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi, vyšetření moče k vyloučení infekce. Dále se provádí vyšetření močového proudu tzv. uroflowmetrie a ultrazvukové vyšetření prostaty a močového měchýře, které upřesní velikost prostaty a případnou nedokonalost vyprazdňování.

Možnosti operační léčby
Transuretrální resekce prostaty (TURP) je na většině pracovišť v současnosti nejčastěji prováděnou operací prostaty pro benigní hyperplázii.
Tato operace se provádí v celkové či svodné anestézii přístupem přes močovou trubici. Tkáň prostaty se „vykrájí“ a následně odstraní pomocí endoskopického nástroje. Po výkonu má pacient zavedenou močovou cévku, která se odstraňuje po odeznění pooperačního krvácení obvykle za 3-4 dny po operaci. Doba rekonvalescence je zhruba 6-8 týdnů. Mezi největší rizika zákroku patří krvácení jak během operace, tak v pooperačním období.
Transvezikální prostatektomie je na většině pracovišť prováděna v případě velkého zvětšení prostaty (prostata větší než 60-100 g). Jedná se o klasický zákrok řezem v podbřišku s otevřením močového měchýře a s možností většího krvácení během výkonu a v pooperačním období. Po operaci má pacient zavedenou cévku po dobu 8-10 dnů. Celková doba plné rekonvalescence je cca 3 měsíce.
Fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP) pomocí laseru je minimálně invazivní zákrok prováděný z přístupu přes močovou trubici. Výkon je možné provést jak v celkové anestézii, tak ve svodné anestezii (pomocí injekce do páteřního kanálu umrtvením dolní poloviny těla).
Pomocí laserové energie je tkáň prostaty odpařena prakticky bez krvácení. Po výkonu má pacient zavedenou močovou cévku obvykle jen jeden den. Doba pobytu v nemocnici je tak velmi krátká. Běžnou činnost je možné provádět většinou po dvou dnech od výkonu, větší fyzickou námahu je lépe asi o 2-3 týdny odložit. Sexuální aktivita je možná po dvou až čtyřech dnech od výkonu. Celková doba rekonvalescence je obvykle tři týdny.
Největší výhodou zákroku pomocí laseru oproti ostatním operačním metodám je minimální nebo vůbec žádné krvácení během zákroku a po něm. To umožňuje výkon provést i u rizikových pacientů, kteří by krvácením při běžných operačních metodách byli velmi ohroženi.
Další výhodou pramenící z absence pooperačního krvácení je možnost odstranění močové cévky brzy po operačním výkonu. To významně zkracuje i dobu hospitalizace.
Po celém světě bylo laserové odpaření tkáně prostaty bezpečně provedeno u více než 400 000 pacientů, proto je dobrou zprávou pro domácí pacienty, že tento moderní způsob léčby je dostupný také v České republice.

doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., primář Urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010