Umělý chrupKvalita zubů a našeho chrupu ovlivňuje nejen náš požitek z jídla, ale má daleko větší význam. Umožňuje nám přijmout potravu a zajistit tělu dostatek živin. O naše zuby bychom tedy měli řádně pečovat. Nemenší pozornost je však třeba věnovat i zubním náhradám.
Definitivní chrup se začíná prořezávat zhruba od šestého roku věku a měl by vydržet do konce života. Samozřejmě v optimální variantě a za předpokladu odpovídající péče. Pokud péči zanedbáme, dostávají se ke slovu zubní náhrady. Může se jednat o náhrady fixní, nebo-li pevné, mezi které patří například můstky či korunky. Druhou variantu představují náhrady odnímatelné, které se připevňují k implantátům, ale častěji ke zbývajícím částem chrupu. Pokud jde o celkové odnímatelné náhrady, v dutině ústní drží přisátím k takzvanému protéznímu loži, což je kostní výběžek, který je v kontaktu se zubní náhradou. Z uvedeného je zřejmé, že požadavky na hygienu dutiny ústní se v případech, kdy je použita v podstatě jakákoliv zubní náhrada, rozhodně nesnižují.

Význam kvalitního chrupu
Zdravý a čistý chrup ovlivňuje nejen celkové zdraví, ale i to, jak působíme na ostatní lidi. Lze říct, že zuby a úsměv jsou jednou z prvních vizitek, kterou působíme na své okolí. A jak známo první dojem děláme jen jednou. Často se navíc utvoří za několik minut, někdy i za pouhé desítky sekund. Nejde však jen o pouhou estetickou stránku věci. Nedostatečná ústní hygiena je spojena s tvorbou zubního kazu či zánětlivými změnami v ústní dutině, které bývají často doprovázeny nepříjemným zápachem z úst, bolestí a zapříčiňují předčasnou ztrátu zubů a další zdravotní problémy.
Bez kvalitního chrupu však nemůžeme ani kvalitně přijímat potravu. Nejeden specialista na žaludeční potíže vám řekne, že žaludek nemá zuby. Tento zdánlivě banální poznatek z praxe je založen na řadě případů, kdy nesprávně či spíše nedostatečně zpracovaná a rozkousaná potrava způsobuje řadě lidí různé zažívací a zdravotní problémy. Proto je neoddiskutovatelným faktem, že péče o vlastní zuby a pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou velmi rozumnou investicí do vlastního zdraví. Pokud přesto z jakéhokoliv důvodu dojde ke ztrátě chrupu či jeho části (nezanedbatelnou příčinou poškození chrupu jsou i úrazy), je stejně důležité zajistit jeho kvalitní náhradu a následně o ní pečovat s odpovídajícím úsilím.

Čistit se musí nejen zuby
Zatímco jedním z největších nepřátel zdravého zubu je zubní plak, který narušuje jeho povrch a vede ke vzniku zubního kazu, v případě zubních náhrad působí problémy nevyčištěné zbytky jídla či nahromaděný zubní povlak, který obsahuje bakterie. Zde lze spatřovat nejen zřetelnou příčinu nepříjemného zápachu z úst, ale také bolestivých zánětů v dutině ústní, kde se stýká sliznice s protézou. Proto kromě správného zacházení s odnímatelnou zubní náhradou je naprosto nezbytné její každodenní pravidelné čištění.
Pokud tedy máte v ústech čerstvě takovýto typ zubní náhrady, je zapotřebí kromě pravidelného čištění ústní dutiny, na kterou jste byli zvyklí, zafixovat si také návyk jejího pravidelného čištění. Důkladné vyčištění zubní náhrady by mělo probíhat pravidelně každý den, optimálně večer, po posledním jídle, kdy snímatelnou náhradu vyjmete z ústní dutiny, mechanicky jí pomocí kartáčku očistíte od zbytků jídla a nečistot. Poté jí omyjete proudem vody a následně jí ponoříte do lázně vytvořené nejlépe pomocí čistící šumivé tablety, která dokáže odstranit usazeniny i z míst, která jsou pro kartáček nedostupná (například spáry mezi zuby či mikroskopické rýhy a záhyby na zubní náhradě). Čistící tablety na protézy, které lze volně zakoupit v lékárnách či v drogeriích tak významným způsobem pomáhají - zajistí příjemný dech a především zdraví v ústech.

redakce

Vademecum zdraví Jaro/Léto 2010