- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Pneumokoková onemocnění v období viróz

Posted By Zlata Bursí­ková On 19. 7. 2010 @ 17.04 In Senioři, Smysly, Dýchací cesty, Diagnóza → | Comments Disabled

Nejvyšší výskyt pneumokokových infekcí je zaznamenáván v zimních měsících, což souvisí s výskytem virových respiračních nákaz a chřipky, kdy pneumokokové onemocnění často propuká při oslabení organizmu. Pneumokoková onemocnění způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae, která běžně osidluje sliznici horních cest dýchacích. Existuje nejméně 90 různých sérotypů S. pneumoniae.
Projevy onemocnění se rozdělují na invazivní a neinvazivní formy. Mezi neinvazivní formy patří například zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin a bronchitidy. Při invazivní formě bakterie pronikají do krevního oběhu. Tato skutečnost se může projevit jako zánět plic, zánět mozkových blan a bakteremie (sepse, lidově otrava krve). Invazivní formy onemocnění jsou nebezpečné a mohou vést i k úmrtí. Mezi osoby s vyšším rizikem onemocnění, na které se bohužel často zapomíná, patří starší osoby a dospělí se základním chronickým onemocněním. Například tedy ti, kdo jsou postiženi ischemickou chorobou srdeční, jsou po infarktu myokardu, po cévní mozkové příhodě, léčí se s chronickým plicním onemocněním, s chronickým onemocněním ledvin či jater, lidé s cukrovkou a nově pak astmatici a kuřáci.
Pneumokoková onemocnění se léčí antibiotiky, ale diagnóza bývá obtížná a i přes zahájení včasné antibiotické léčby může dojít k úmrtí, zejména u starších a oslabených osob. V době zvýšeného výskytu viróz a chřipek se doporučuje vyhýbat se přelidněným prostorám a pečlivě dodržovat hygienické návyky. Neměli bychom zapomínat ani na správnou životosprávu. Nejúčinnejší formou ochrany před nebezpečnými pneumokoky je očkování. Pro dospělé je k dispozici 23valentní pneumokoková polysacharidová vakcína. Tato vakcína chrání proti většině sérotypů zodpovědných za invazivní pneumokoková onemocnění a většině sérotypů rezistentních na antibiotika. Doporučuje se osobám od šedesáti pěti let věku, dětem od dvou let věku a dospělým osobám s některým z výše uvedených chronických onemocnění. Očkovat se můžete nechat v průběhu celého roku. Nejlépe v době, kdy jste v dobrém zdravotním stavu, a vaše tělo si může vytvořit včas spolehlivou ochranu. Konzultovat možnost očkování či o ně přímo požádat svého praktického lékaře můžete například při nejbližší pravidelnou lékařské prohlídce.

red

Vademecum zdraví Jaro/Léto 2010


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/pneumokokova-onemocneni-v-obdobi-viroz-a-chripek/