S tím jak se blíží zimní měsíce je na čase věnovat pozornost nepříjemnému jevu, který je pro toto období typický a to praskání jemné kůže na rtech. Velmi jemná kůže na rtech popraská poměrně snadno a to zejména v extrémním počasí. Tedy při mrazivých dnech, ale naopak i při vystavení slunci. Nepříznivě na ni působí i další faktory, například mořská, ale i chlorovaná voda v bazénech.

Riziko infekce
Tam, kde je oděrka, může do těla vniknout infekce. To platí i pro prasklinky na rtech. Proto je třeba jim předcházet a pokud se již objeví, co nejdříve se jich zbavit.
Pokud jde o bolestivé prasklinky v koutcích úst, tak ty mohou signalizovat nedostatek vitaminu B, případně železa. V těchto situacích je pomoc poměrně jednoduchá, je nutné doplnit tyto látky vhodnou formou.

Správný výběr
Na samotné popraskané rty je nabídka přípravků opravdu široká. Ale jak se v ní vyznat? V zásadě se nabízejí přípravky umělé, na bázi minerálních olejů a přípravky přírodní. Problém u některých běžných balzámů na rty spočívá v tom, že obsahují složky mající původ v ropě, například minerální oleje. Jak ostatně jejich název napovídá, vypadají mastně, mají však velké molekuly a kůže je nemůže přijmout. Místo hydratace tak kůži na rtech spíše ucpávají.
Druhou variantou jsou tedy přípravky založené na přírodních zvláčňujících látkách, které využívají nejčastěji mandlový olej, včelí vosk a celou řadu jiných látek, které mají schopnost prostoupit do kůže. K dostání jsou i antibakteriální přípravky na přírodní bázi, které používají esenciální oleje například z máty. Ke zvláčnění se doporučují i ty, které obsahují aloe vera či heřmánek.

Když nespěcháte
Můžete-li být v klidu doma a nemusíte zrovna vyrazit do mrazivého počasí, můžete si udělat léčivý balzám například smícháním včelího medu s hnědým cukrem. Po nanesení ho nechte působit zhruba čtvrt hodiny. Tuto proceduru si samozřejmě můžete dopřát i preventivně. Hojivě pak též působí mast vyrobená ze sušené nati bazalky.
Vždy mějme na zřeteli, že rty jsou velmi citlivou součástí našeho obličeje. Obsahují jen velmi málo mazových žláz a pokožka je zde velmi jemná, zdaleka ne tolik jako pleť na jiných částech obličeje. Proto rty v drsnějších klimatických podmínkách snadněji ztrácejí vláčnost a praskají. Pokud víte, že vás v takových podmínkách čeká například dovolená, vybavte se potřebnými přípravky již před cestou. I v tomto případě platí, že problémům je podstatně snadnější předcházet, než je později řešit.

red

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010