- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Opalovací boom přivádí na kožní v Blansku stále více lidí

Posted By Zlata Bursí­ková On 7. 5. 2010 @ 16.42 In Poradna / Prevence, Kůže, Diagnóza → | Comments Disabled

V pondělí 10. května se ve zdravotnických zařízeních po celé republice koná Evropský den melanomu, kdy si lidé mohou nechat vyšetřit bezplatně mateřská znaménka a pigmentové skvrny. Nemocnice v Blansku tento projekt podporuje, ale podle primáře dermatovenerologie Lubomíra Novotného je důležité, aby se lidé preventivně chránili v průběhu celého roku. Nejvíce na to nyní doplácí ti, které zasáhl opalovací trend.
„V posledních letech se začíná výrazně negativně projevovat boom opalování, který postihl populaci v závěru minulého století. Rychlé rozšíření opalování v solárních zařízeních a cesty za rovníkovým sluníčkem bez bližšího poučení zanechaly následky v podobě většího výskytu melanomu právě u této rizikové skupiny lidí,“ seznamuje s častým výskytem kožního nádorového onemocnění primář blanenské nemocnice Lubomír Novotný.
Situaci ve většině případů zhoršuje fakt, že lidé vzniklá a rostoucí znaménka ignorují a s jejich vyšetřením vyčkávají. K lékaři se pak vydají až po několika měsících. Přitom melanom, který se léčí v raném stádiu, nese poměrně malá rizika a nevyžaduje následnou léčbu. Neléčený melanom prorůstající do těla je naopak jedním z nejzhoubnějších lidských nádorů.

Rychle opalovaná pleť přestává být trendem
V současné době podle Novotného narůstá procento především mladých lidí, kteří si začínají uvědomovat rizika plynoucí z opalování kůže se znaménky a v období před letními dovolenými požadují vyšetření, případně si nechají znaménko odstranit úplně.
„V tomto případě platí více než kdy jindy, co si kůže z mládí pamatuje, to se později projeví. Problémem je právě rychlé stárnutí kůže vlivem nadměrného opalování. Dalším důležitým momentem je opalování malých dětí. Rodiče si neuvědomují, že nahé batole u vody vystavují enormnímu riziku,“ říká Lubomír Novotný a dodává, že i v tomto směru už začínají být pacienti zodpovědnější. Po častém opalování kůže totiž rychleji stárne a případné omlazování pleti je pro lidi nákladnější estetickou investicí.

Tisková zpráva Nemocnice Blansko


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/porevolucni-opalovaci-boom-privadi-na-kozni-v-blansku-stale-vice-lidi/