Poruchy potencePodle posledních průzkumů naší populace udává potíže v sexuálním životě asi 16 % mužů. Záleží samozřejmě na věku, zdravotním stavu, kvalitě partnerského vztahu a mnoha dalších faktorech. Nejčastějším problémem našich pacientů je porucha erekce. Je to vůbec nejčastější diagnóza, s kterou se setkáváme v sexuologických ambulancích. Příčiny této poruchy mohou být psychické, tělesné nebo kombinace obou. U mladších mužů převažují psychogenní faktory, u starších pak somatické obtíže. Z těch prvních je nejčastější příčinou strach ze selhání, nezkušenost, nervozita. Bývají to zcela zdraví mladíci, kteří si nevěří, připravují se dlouho na svůj první pohlavní styk a pak zákonitě selžou. Velmi záleží i na reakci jejich partnerek, která může rozhodnout o dalším osudu takového křehkého muže. Bohužel, ne všechny dívky tuto situaci zvládnou.
U starších mužů bývají problémy s erekcí ve spojitosti s různými nemocemi. Nejčastější příčinou bývá cukrovka. Asi 70 % diabetiků má v sexu potíže. Záleží na typu diabetu, délce trvání této choroby a úspěšnosti diabetologické léčby. Další častou příčinou bývá vysoký tlak. Mužů s hypertenzí je mnoho a některé léky na vysoký tlak mohou sexuální funkce výrazně negativně ovlivnit. Velké problémy s erekcí mají také muži po operaci prostaty, muži s roztroušenou sklerózou, po úrazech míchy, po infarktu atd.
Další častou sexuální poruchou je předčasný výron semene. Trápí především mladší muže. Příčinou je nejčastěji tzv. konstituční dispozice, kdy se jedná o zcela zdravého muže, který prostě reaguje na erotickou stimulaci rychleji, než je mu milé. Další příčinou může být nález na penisu, nejčastěji zúžená předkožka a krátká uzdička. Toto lze dobře chirurgicky řešit.
U starších mužů se setkáváme s poklesem libida, a tím i nižším zájmem o sex. Je to následek úbytku mužského pohlavního hormonu testosteronu. K tomuto postupnému snižování může dojít již ve věku kolem čtyřicítky. Tomuto procesu se říká andropauza, mužské klimaktérium či mužský přechod. Trvá řadu let a někteří muži to ani nezaregistrují. Nejjednodušší terapií je doplnění testosteronu tabletkami či injekcemi s tímto hormonem. Je potřeba ale takového muže před podáním hormonu důkladně urologicky vyšetřit s důrazem na vyšetření prostaty. Zejména je důležité vyloučit přítomnost rakoviny tohoto orgánu. Tato vyšetření je pak nutné pravidelně opakovat.

Možnosti terapie se zlepšují
Naštěstí v poslední době přišly do lékáren moderní léky na terapii všech výše popsaných poruch. Úspěšnost léčby je díky těmto lékům asi 80 %. Tyto léky jsou na předpis a patří opravdu jen do rukou lékaře, protože jsou onemocnění, která vylučují použití těchto moderních preparátů. Některým pacientům s vážnějším onemocněním pomohou injekce, které si píchají sami do penisu. Nejradikálnější léčbou je implantace protézy do penisu. Další formou léčby je použití tzv. podtlakových erektorů, lidově řečeno pump.
Na zvládnutí předčasné ejakulace se používají některá antidepresiva a lokálně znecitlivující gely.
Nejlepší je ale problémům předcházet. V tomto případě tím myslíme zachovat si zdravou mysl, tělesnou kondici a dobře fungující partnerský vztah. Pokud se už problém objeví, doporučuji neotálet s návštěvou sexuologa a nespoléhat na tzv. potravinové doplňky, které mají podle reklamy z mužů udělat sexuální tygry. Dle zkušeností našich pacientů to jsou opravdu jen vyhozené peníze. Stejně tak varuji před nákupem léků přes internet. Objevují se totiž i falešné výrobky.

MUDr. Luděk Daneš, CSc.

Vademecum zdraví Jaro 2008