Posilování imunityV takovém ročním období, jako je přechod z podzimu do zimy či ze zimy do jara, je lidský organismus více než kdy jindy náchylný k různým formám nachlazení. Jeho projevy dobře známe: malátnost, pálení krku, očí a samozřejmě věčně ucpaný nos. To vše je pak doprovázeno zvýšenou teplotou. Důvod toho, že právě počátek jara je pro nachlazení ideální dobou, spočívá často v našem nevhodném chování - mnozí z nás pod dojmem prvních slunečních paprsků začnou odkládat teplé oblečení, a protože teplota vzduchu je ještě velmi nízká, prochladnutí je tu.
Dnešní doba přináší mnohé moderní metody, jak léčit takováto onemocnění. Hlavní strategie boje proti nachlazení však spočívá v posilování imunity a organismu, aby on sám byl schopen se s nachlazením vyrovnat.
Nezastupitelnou roli v posilování imunity mají především vitamíny, a to zejména vitamín C. Řada studií prokázala, že podávání vitamínu C během nachlazení zkracuje dobu a zmírňuje průvodní symptomy nemoci. Během dne by mělo tělo přijmout asi 60 mg tohoto vitamínu, ale velmi přitom záleží na okolnostech, ve kterých se člověk vyskytuje. V době chřipkových epidemií je preventivní dávka 200 mg a v případě, že už náznaky onemocnění začínáme pociťovat, měli bychom přísun vitamínu C zvýšit až na 1 gram. Obecně přitom platí, že více vitamínu C potřebují kuřáci, alkoholici a lidé, kteří často užívají aspirin či antikoncepční prostředky. Pro posílení imunity se užívají také přírodní přípravky a enzymy.
V případě, že přes veškeré snahy nachlazením onemocníme, měli bychom zahájit léčbu. Nejhorším řešením je domnívat se, že nemoc prostě přechodíme. Dopřejeme-li naopak tělu několikadenní klid, při němž budeme dostatečně konzumovat teplé až horké nápoje a léčbu doplníme tzv. prieznitzkými obklady, organismus si sám s běžnou formou nachlazení během tří dnů poradí. A ani nemusíme vyhledávat lékaře. pri

Vademecum zdraví Jaro 2006