Konkrétních důvodů, proč pacienty sužují bolesti břicha, může být nespočet. Zde je stručný průvodce možnými příčinami. Podle lokalizace bolesti, jejího charakteru a doprovodných příznaků lze usuzovat na různá onemocnění.

Žaludek a dvanáctník
Bolest lokalizovaná v horní či střední části břicha nejpravděpodobněji svědčí o onemocnění žaludku a dvanáctníku. Je-li navíc spojena se zvracením a pálením žáhy, pak se obvykle jedná o zánětlivé onemocnění žaludku anebo jícnu, nejčastěji způsobené překyselením žaludku a zvracením jeho obsahu do jícnu (takzvaným refluxem). S tímto problémem úzce souvisí i žaludeční vředy. Bolest při dvanáctníkovém vředu se většinou objevuje nebo zhoršuje přibližně dvě až čtyři hodiny po jídle, někdy v tomto případě přichází i bolest zad.

Slinivka břišní
Bolestí v podobné lokalizaci se zpravidla projevuje i onemocnění slinivky břišní, v tomto případě někdy bolest vyzařuje do pravého nebo levého podžebří a také do zad. Akutní zánět slinivky břišní může při těžkém a komplikovaném průběhu skončit i smrtí. Často bývá provázen zvracením a vzedmutím břicha. Nezřídka následuje po tučném a smaženém jídle anebo alkoholu. Pravděpodobnost této diagnózy se zvyšuje u těch, kteří trpí na žlučníkové kameny. Pacienti s chronickým zánětem slinivky břišní jsou velmi často sužováni silnými a nepříjemnými bolestmi vyžadujícími dlouhodobou léčbu analgetiky. Bolestmi břicha bývají provázeny i nádory slinivky, které se řadí mezi nejzávažnější typy nádorů.

Žlučník a játra
Bolestmi v pravém podžebří se nejčastěji projevují onemocnění žlučníku a žlučových cest. Typické bývá také vyzařování bolesti do zad, někdy až pod pravou lopatku. Obvykle se žlučníkové potíže objevují nebo zhoršují po tučných smažených jídlech a česneku. Nejčastější komplikací jsou takzvané žlučníkové koliky způsobené přítomností kamenů nebo bahna ve žlučových cestách nebo poruchou funkce žlučových cest anebo žlučníku. Tupá tlaková bolest v pravém podžebří může být způsobena zánětem nebo ztukovatěním jater, které vzniká při otravách, infekčních žloutenkách nebo dlouhodobé nadměrné konzumaci tuků. Pro postižení jater anebo žlučových cest svědčí, je-li bolest spojena se zežloutnutím kůže a očního bělma.

Střeva
Bolest v oblasti pupku bývá nejčastěji spojena s onemocněním střev. Tenké střevo je velmi často postiženo zánětem a zúžením při Crohnově chorobě, což je chronické zánětlivé postižení trávícího traktu - nejčastěji střev - ale někdy i žaludku a jícnu; kromě bolestí břicha bývá při tomto onemocnění častým příznakem i větší počet řídkých stolic, často s krví a hlenem nebo úbytek na váze.
Rovněž celiakie a jiné potravinové alergie postihující sliznici tenkého střeva, mohou být provázeny bolestmi, průjmem a hubnutím. Tlusté střevo může vzhledem ke svému průběhu v dutině břišní způsobovat bolest téměř ve všech lokalizacích (častěji kolem pupku a v podbřišku). Velmi časté jsou bolesti spojené se zácpou, divertikly (tedy vakovité výchlipky stěn, obvykle tlustého střeva), které se mohou zanítit a vedle krvácení z konečníku (v takovém případě hrozí i proděravění střeva) způsobit i zánět pobřišnice. V případě, kdy jsou výsledky všech vyšetření negativní a chronické bolesti břicha trvají, obzvláště pokud jsou spojeny s průjmy bez průkazu infekčního původu nebo střídavě s průjmy a zácpou, je nutno pomýšlet na takzvaný syndrom dráždivého tračníku. Jedná se v podstatě o poruchu koordinace pohybů střev. Toto onemocnění, ač není nijak nebezpečné, značně obtěžuje, úporně a složitě se léčí.

Problémy s vyprazdňováním
Bolesti a obtížné vyprazdňování mohou souviset i s dalšími onemocněními jako jsou komplikované hemeroidy, chronická trhlina konečníku, Hirschprungova choroba (porucha inervace svaloviny střeva) nebo ulcerozní kolitida. Jde stejně jako u Crohnovy choroby o autoimunitní chronické zánětlivé onemocnění střeva, postihuje však výhradně střevo tlusté. Její příznaky jsou obdobné jako u Crohnovy nemoci. V neposlední řadě je nutné pomýšlet i na nádory střev (v drtivé většině případů střeva tlustého). Podezření v tomto případě zvýší přítomnost krve ve stolici, porucha vyprazdňování a také přítomnost tohoto onemocnění u pokrevních příbuzných. Velice častou příčinou bolesti, která bývá většinou lokalizována v pravém podbřišku, je akutní nebo chronický zánět červovitého přívěsku slepého střeva (nesprávně nazývaný zánět slepého střeva). Při bolestech v podbřišku, obzvláště pak, jsou-li spojeny s potížemi při močení anebo krvácením či výtokem z močové trubice, vzniká důvodné podezření na onemocnění močového měchýře a močových cest. Někdy se i onemocnění ledvin může projevit bolestí břicha (častější ale bývá bolest v bedrech).

Gynekologická onemocnění
U žen je nutno při bolestech v podbřišku pomýšlet na onemocnění gynekologické. Prasknutí cysty vaječníku s nebo bez krvácení, otočení a zaškrcení vejcovodů, zánět dělohy a vejcovodů, komplikace těhotenství (těhotenství může být i nerozpoznané) bývají příčinou bolesti akutní. Komplikace při endometrióze (přítomnost děložní tkáně v břiše mimo dělohu), nadměrné menstruační bolesti a bolesti při ovulaci se objevují v závislosti na měsíčním cyklu. Chronické bolesti v podbřišku někdy následují po opakovaných gynekologických zánětech.
Břišní nebo tříselná kýla bývá rovněž provázena bolestí. Pokud se potíže náhle vystupňují, nutno pomýšlet na uskřinutí kýly, které musí být neprodleně řešeno chirurgicky. Po operacích se často objevují bolesti břicha, způsobené taháním za srůsty vznikajícími v dutině břišní, při hojení pooperačních ran.

MUDr. Oldřich Stibůrek

Vademecum zdraví Jaro 2009