Příznaky klimakteriaPřibližně mezi 45. a 55. rokem života prochází žena obdobím organických změn, které se nazývá klimakterium, ale také menopauza či přechod. Toto období je doprovázeno řadou projevů, z nichž některé mohou být pro zdraví ženy v různé míře nebezpečné. Do klimakteria nevstupuje žena ze dne na den. Již v době tzv. premenopauzy (doba předcházející menopauze) se objevují první příznaky nastávajících celkových změn, jež se projevují zpravidla poruchami cyklu. Vaječníky totiž v tomto období postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony, a to až k úplné ztrátě menstruace.
Nástup klimakteria bývá proto doprovázen návaly horka, většinou v oblasti tváře, krku a hrudi, nočním pocením, poruchami spánku, bolestmi hlavy či trávicími obtížemi. Běžným doprovodem rané fáze klimakteria bývají i psychické obtíže, projevující se depresivními stavy, zvýšenou citlivostí či poruchami soustředění. Nástup klimakteria má však individuální průběh, a tak i jeho projevy bývají různé.
V pozdější fázi klimakteria se začínají objevovat organické změny na rodidlech ženy, doprovázené svrběním v genitální oblasti (způsobené změnou poševní flóry), bolestivostí při pohlavním styku, opakovanými výtoky z pochvy nebo poruchami močení. Tyto obtíže mohou přetrvávat i dlouhé roky.
Období po vyhasnutí činnosti vaječníků se nazývá postmenopauzou. V důsledku nedostatku ženských hormonů se v tomto období začínají vynořovat některé specifické obtíže. Častým onemocněním tohoto období je například osteoporóza (tzv. řídnutí kostí), doprovázená zlomeninami (nejčastěji krčku, stehenní kosti a zápěstí). S přibývajícími lety se také výrazně zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění, jako je infarkt či mozková mrtvice.

jp

Vademecum zdraví Jaro 2008