TěhotenstvíKaždá nastávající maminka se na své děťátko velmi těší a s napětím očekává jeho příchod. Cvičení jí v tomto období může pomoci udržet se v co nejlepší fyzické a psychické kondici a zároveň zmírnit zátěž, která těhotenství provází. Posiluje navíc svaly důležité pro bezproblémový porod a připravuje ji lépe na péči o dítě. Těhotenství trvá 280 dnů a rozdělujeme je na 3 stejné části - trimestry. Se speciálním těhotenským cvičením se obvykle začíná v 16 až 20. týdnu gravidity. Ideální je kombinovat skupinové cvičení s cvičením doma.

Proč cvičit v těhotenství?
Cvičení v těhotenstvíCvičení v těhotenství pomáhá zvládat narůstající zátěže: redukuje bolesti v páteři, zlepšuje držení těla, pečuje o klenbu nohy, pohyblivost kyčelního kloubu a přiměřenou pružnost pro porod. Zabraňuje také nadměrnému přírůstku tělesného tuku, po porodu se pak rychleji vrací původní hmotnost i kondice (lépe je pak zvládána péče o dítě po porodu - například při zvedání či nošení). Cvičení v těhotenství je i prevencí před potížemi plynoucími z rostoucího tlaku v pánvi: hemoroidy, zácpou, potížemi s močením, poklesem dělohy, křečemi a otékáním nohou. Dechová cvičení také zlepší dýchání v těhotenství a usnadní porod. Při pravidelném cvičení se také zlepší psychická kondice a upevní se pouto matka-dítě.

Jak cvičit?
Vyloučeny by měly být cviky s otřesy a rizikem pádu (pozor - u rovnovážných cvičení se mění poloha těžiště!). Lze pokračovat v původní aktivitě, ale šetrněji, ne na výkon. Plavání, chůze, pomalé aerobní a rehabilitační cvičení i klasická jóga jsou těmi nejvhodnějšími metodami. Nezačínejte nové typy aktivit. Rozhodnete-li se pro jakýkoliv druh cvičení, poraďte se vždy nejprve se svým lékařem, zda je aktivita, kterou jste si vybraly, pro vás vhodná.
Dle pokročilosti gravidity se omezují cviky, kdy by mohl být stlačován plod (např. předklony se provádí v roznožení, opatrnosti je třeba při otáčení). Vhodné jsou cviky posilující pánevní dno a dechová cvičení. Při cvičení je třeba pít dostatek tekutin.

V prvním trimestru se uvolňuje větší množství estrogenu. Následkem toho kolísá krevní tlak. Bývá častější únava a tělesná teplota se zvýší cca o 0,6 °C. Zvyšuje se riziko přehřátí dítěte. Lze cvičit jako dříve, ale ne více než 20 min. v kuse. Tep nemá překročit 150 tepů/min.
V druhém trimestru se již podstatněji zvětšuje bříško. Je postupně omezováno až vyloučeno břišní dýchání. Zvyšuje se tlak na močový měchýř - bývá častější močení. Zvyšuje se riziko hemoroidů a prolapsu (výhřezu) dělohy. Pánevní dno zpevněné cvičením však omezí potíže. Je lépe neležet déle rovně na zádech po 5. měsíci (docházelo by již k významnému útisku cév). Může se objevit pocit překypování energie, pak lze opatrně prodloužit trvání aerobní zátěže.
Hormon relaxin uvolňuje klouby - pozor na krajní pozice cviků (např. nízké dřepy). Je to období běžné aktivity. Cvičení 3-6x týdně je ideální také k šetrné kontrole hmotnosti během těhotenství. Ale pozor - není to čas vhodný k redukci hmotnosti.
Ve třetím trimestru se dále zvětšuje bříško. Může přijít pocit nedostatku energie (zvláště v létě). Dochází ke zhoršení pohyblivosti, časté jsou bolesti zad, zhoršení krevního oběhu, občas bývají otoky dolních, někdy i horních končetin. Prevencí je cvičení se zkrácenou délkou a sníženou intenzitou zaměřené zejména na dýchání a přiměřenou ohebnost. Zakazuje se protahování vleže na zádech. Prospívají pravidelné procházky, ale jejich délku volte s mírou.

Kdy necvičit
Zde jsou směrodatná doporučení gynekologa. Ta ovlivní cvičení např. u nízko položené placenty, krvácení, výtoku plodové vody, předčasných kontrakcí, netypických bolestí, bolestí na hrudi. Vždy je nutné omezit či přizpůsobit cvičení při vyčerpání, bolestech v zádech, bolestech břicha, pocitu na zvracení, při riziku přehřátí a jakékoliv pochybnosti konzultovat s lékařem. Jen cvičení dobře zvolené a správně prováděné prospěje mamince i jejímu děťátku.

MUDr. Dušan Å ponar

Vademecum zdraví Zima 2005