KlimakteriumObdobí menopauzy nastává v současnosti okolo 50. roku života. To znamená, že současná žena prožije v období po menopauze přibližně jednu třetinu svého života. Tvorba estrogenů obvykle končí samovolně, ale přechod může nastat i následkem chirurgického odstranění vaječníků.

Projevy klimakteria
Období klimakteria (poslední menstruační krvácení) je zpravidla spojeno s typickými příznaky: návaly horka, pocení, nespavost, bušení na hrudi, bolesti hlavy, migréna, závratě, nervozita či deprese. V období postmenopauzy (tzn. po přechodu) se uvedené potíže minimalizují a individuálně se projevují pozdní následky nedostatku estrogenů, mezi které patří zejména příznaky urogenitální atrofie (stárnutí a chřadnutí tkání ženských pohlavních orgánů), osteoporóza (řídnutí kostí) či zlomeniny krčku kyčelní kosti a obratlů. Urogenitální atrofie se u žen žijících několik let po přechodu vyskytuje až v 50 %. Vedle typického pálení a svědění pochvy a zevních rodidel se vyskytují i potíže s bolestmi či krvácením po pohlavním styku. Riziko vzniku zátěžové a nutkavé močové inkontinence se nezvyšuje v klimakteriu, ale až později po přechodu. Příčina inkontinence je rozmanitá, ale urogenitální atrofie po přechodu je závažným podpůrným rizikovým faktorem vzniku či zhoršení před přechodem přítomných příznaků. S chřadnutím tkání močopohlavního systému souvisí i opakované močové infekce, které jsou v období po přechodu na vzestupu.

Léčba nežádoucích příznaků
Léčba klimakterických příznaků a celého komplexu pozdních následků nedostatku estrogenů by určitě měla spočívat v individualizované hormonální substituci u spolupracující ženy. Lze ženám v klimakteriu a postmenopauze nabídnout jiné léčebné alternativy než ženské pohlavní hormony? Pro ženy trpící příznaky urogenitální atrofie je vhodné místní podávání tablet, čípků nebo krému s estrogeny do pochvy. Vaginální aplikace těchto hormonů v malých dávkách působí příznivě na výživu a kvalitu tkání a nezpůsobuje krvácení z dělohy. Tato léčba vede k redukci pocitů pálení či svědění pochvy a ke zvýšení tvorby sekretu, který zvlhčuje poševní prostředí a zbavuje ženu bolesti při pohlavním styku. Další nespornou výhodou je dobrý efekt na estrogen-senzitivní tkáně dolních močových cest, což vede ke snížení výskytu opakovaných močových infekcí u žen po přechodu. Léčebný a preventivní efekt poševně podávaného ženského pohlavního hormonu estrogenu by měl být zejména v současnosti hojně využívaným terapeutickým postupem. Bezpečnost a efektivita této léčby je spolehlivě prokázána, celková zátěž organizmu po této léčbě je minimální a významný vliv na zvýšení kvality života žen po přechodu je neoddiskutovatelný.
Příznaky klimakteria jsou pro většinu žen ve 21. století nežádoucí. V souvislosti s nároky současných žen bychom se měli maximálně snažit o redukci klimakterických a popřechodových příznaků způsobujících nechtěný dyskomfort, který lze příslušnou hormonální terapií úspěšně minimalizovat.

MUDr. Roman Chmel

Vademecum zdraví Jaro 2006