Řebříček obecný - Achillea millefoliumLidové názvy:
žebříček, cigánský žebř, husí ocásek, mačačinec, krvavník, husí jazejček, tisíclistník, kočičí ocas, zajčí chléb, krupička, žebráček, všekoření

Sbíraná droga:
květ - Flos millefolii, nať - Herba millefolii

Čeleď Hvězdicovité - Asteraceae

Původ a výskyt:
Vytrvalá bylina rostoucí v Evropě, v severní Asii a v Severní Americe. U nás je hojná na mezích, polích, lukách, u cest, na rumištích atd.

Řebříček obecný - Achillea millefoliumČas a způsob sběru:
Sbírá se květ nebo nať od června do září. Jako květ se odstřihuje nebo odřezává květenství bez osních částí. Jako nať se sbírají kvetoucí vršky do délky asi 25 cm. Lodyhy nesmějí být zdřevnatělé a silnější než 5 mm. Květ se suší ve stínu v dobře větraných místnostech, v načechrané vrstvě 3-5 cm. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35 °C. Nať se suší za stejných podmínek. Při nedostatku místa ji lze sušit v malých, na provazech volně zavěšených otýpkách. Nedosušená nať snadno plesniví. Květ sesychá v poměru 6:1, kvetoucí nať 5:1. Droga se skladuje v papírových pytlích.

Nejdůležitější obsahové látky:
Droga obsahuje 0,2-0,5 % silice, flavonoidy, hořčiny, třísloviny a fytogonadotropní hormony. Silice obsahuje chamazulen, sabinen, tujon, cineol, kafr, karyofylen, borneol a pineny.

Praktické využití:
Vnitřně se používá formou nálevu při žlučníkových potížích, poruchách látkové výměny, revmatizmu, dně, menstruačních a klimakterických potížích. Působí protizánětlivě, proti křečím a jako „krev čistící“ prostředek. Staví vnitřní krvácení a užívá se jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Ovlivňuje krvetvorbu, zlepšuje prokrvení věnčitých tepen a tonizuje cévy. Nedoporučuje se užívat vysoké dávky a podávat jej dlouhodobě, neboť se dostavují bolesti hlavy a omámení. Během léčby je zakázáno podávání alkoholu a černé kávy. Řebříček je součástí několika čajových směsí. Nemalé je jeho využití v léčebné kosmetice při zánětlivých chorobách kůže, kterou čistí, zabraňuje rozšiřování pórů a snižuje vylučování mazu. Řebříčkový extrakt se přidává do zubních past, ústních vod a do některých přípravků vlasové kosmetiky. Nálev z natě je vynikajícím prostředkem na mastné vlasy a při nadměrné tvorbě lupů. Sedací koupel se užívá při zánětu vaječníků. Přírodní řebřičková šťáva obsahuje draslík, vápník, chlór, síru, organické kyseliny, silici a další. Má tonizující vliv na cévní systém, snižuje krevní tlak, zastavuje krvácení a chrání před kornatěním tepen. Užívá se při žaludečním kataru, při žaludečních a střevních potížích. Zmírňuje bolesti ledvin a močového měchýře, působí diureticky. Při bolestech jater a žlučníku ji lze kombinovat s přírodní pampeliškovou šťávou.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Podzim 2009