Marco NigelKaždý jistě ví, že dítě není malý dospělý. Bohužel, ne však každý rodič se podle toho vždy chová. Často některé potíže u své malé ratolesti buď přeceňuje anebo v horším případě podceňuje. V tomto článku bychom rádi upozornili na některé problémy u malých kojenců, batolat a předškoláků, Pokračování článku »

Hyperaktivní dítěADHD je zkratkou pro Attention Deficit Hyperactivity Disorder. V překladu to znamená hyperaktivitu s poruchou pozornosti. Dětí trpících ADHD je podle odhadů odborníků v České republice na dvacet tisíc, v procentuálním vyjádření tedy v populaci postihuje zhruba kolem 6 % dětí. Pokračování článku »

Kojeneckýústav v KrčiKojenecký ústav - Dětské centrum při Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze - poskytuje miminkům a opuštěným dětem azyl už dlouhé desítky let. Má velmi zajímavou minulost ale i přítomnost. Jedním z nejslavněších miminek ústavu byl i Vendelín Čtvrtek, nalezený před dvěma lety v kontejneru. O měsíc později již putoval do nové milující adoptivní rodiny. Pokračování článku »

Schopnost počít, donosit a porodit dítě je ženě dána od přírody. Ne každá žena ale dítě skutečně mít může. Existují různé překážky, pro které k oplodnění nedojde, ale také různé metody, jak ženě k dítěti dopomoci. Jednou z nich je asistovaná reprodukce. Pokračování článku »

DítěTak jako to bývá pravidelně každý rok, právě začíná období zvýšené nemocnosti. V ordinaci se již nyní setkávám s dotazy rodičů, jak se vlastně chřipka pozná, jaké má příznaky, jak se léčí, co mají rodiče dělat, aby jejich děti neonemocněly. Velice často lidé zaměňují příznaky jiných virových onemocnění Pokračování článku »

TěhotenstvíHypertenze je zvýšená hodnota krevního tlaku. Její výskyt se s věkem výrazně zvyšuje. V mladé populaci, tedy i mezi ženami plánujícími těhotenství, není toto onemocnění tak časté. Hypertenze může však v těhotenství znamenat zvýšené riziko komplikací pro matku i plod, a tak je jí věnována zvýšená pozornost. Pokračování článku »

MiminoK nejdůležitějším sociálním návykům malého dítěte patří návyky hygienické. Navíc, pro přijetí do mateřské školy je třetí rok věku dítěte hranicí pro samostatnost jak v oblékání, krmení, mytí, tak i v ovládání vyprazdňování. Pokračování článku »

KojenecKojenecké koliky jsou jedním z nejčastějších problémů během prvních třech měsíců života dítěte. Vyznačují se většinou večerním neutišitelným pláčem až záchvaty neklidu miminka. Pokud pronikavý pláč trvá déle než tři hodiny denně a více než tři dny, je téměř jasné, že jde o kojeneckou koliku a pomoc lékaře je nevyhnutelná. Pokračování článku »