Cévní chirurgové Nemocnice Na Homolce jako druzí na světě odstranili unikátním robotickým zákrokem třiačtyřicetileté pacientce bolesti, které jí nedovolily normálně se najíst. Na vině byla chorobně zúžená část aorty vyživující horní zažívací trakt. Tepna byla utlačována okolními četnými lymfatickými a nervovými tkáněmi. Toto poměrně vzácné onemocnění se nazývá Dunbarův syndrom. Pokračování článku »

ZubařParodontóza, paradentóza - tyto i další názvy již jistě slyšel každý. Jde o onemocnění postihující tkáně okolo zubu. Správně se toto onemocnění nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), protože jde o zánětlivý proces. Pokračování článku »

StáříAteroskleróza je degenerativní onemocnění cévní stěny. Jde o dlouhodobý proces, při němž dochází k tuhnutí cévní stěny a zužování jejího průsvitu. V cévách zasažených touto nemocí se tvoří takzvané aterosklerotické pláty, které připomínají nánosy nečistot ve starých vodovodních trubkách. Pokračování článku »

TukyTuky jsou stále jedním z nejčastěji diskutovaných výživových témat mezi odbornou i laickou veřejností. Stále aktuální je tedy otázka jaké tuky jsou pro nás vhodné, kolik jich do jídelníčku zařadit a potřebujeme je vůbec? Pokračování článku »

MužZajímavým a především šetrným způsobem řešení problému s nezhoubným zvětšením prostaty je operativní zákrok pomocí laseru. Fotoselektivní vaporizace prostaty představuje moderní operační výkon, jímž lze léčit pacienty s nezhoubným zvětšením prostaty (odborně řečeno s benigní hyperplázií prostaty - BHP), Pokračování článku »

ObezitaV České republice přibývá lidí, kteří mají problémy s nadváhou a obezitou. Podle posledního průzkumu nadváha trápí značnou část dospělé populace. Obezita, coby vyšší a zdraví škodlivější stupeň nadměrné hmotnosti, trápí dokonce zhruba již každého pátého Čecha. Pokračování článku »

DortPřes všechny technologické pokroky a vývoj nových léků je stále velmi obtížným úkolem přesvědčit pacienta s cukrovkou nebo obezitou, aby se přizpůsobil terapeutickému režimu, který stanoví lékař. Pokračování článku »

DepresePři pohledu na pošmournou podzimní krajinu mnohého z nás může přepadnout deprese. Ta se projevuje hlavně smutnou náladou, v jejímž důsledku se nám pak „nechce nic dělat“. Taková „depka“ není za deštivých říjnových a listopadových dní nic neobvyklého. Pokračování článku »