DepresePři pohledu na pošmournou podzimní krajinu mnohého z nás může přepadnout deprese. Ta se projevuje hlavně smutnou náladou, v jejímž důsledku se nám pak „nechce nic dělat“. Taková „depka“ není za deštivých říjnových a listopadových dní nic neobvyklého. Pokračování článku »

OčkováníSpalničky, zarděnky, klíšťová encefalitida, salmonelózy, virové hepatitidy, zánět žaludku a střev či „obyčejná“ rýma představují jen několik namátkou vybraných onemocnění z podstatně delšího výčtu, který bychom mohli uvést. Mají však jedno společné. Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakteriemi, plísněmi a parazity), Pokračování článku »

TrávaPřesto, že je klíště poměrně nepatrný parazit, může způsobit pořádné zdravotní problémy. Jedná se především o klíšťovou encefalitidu a Lymeskou borreliózu. Pokračování článku »

Hyperaktivní dítěADHD je zkratkou pro Attention Deficit Hyperactivity Disorder. V překladu to znamená hyperaktivitu s poruchou pozornosti. Dětí trpících ADHD je podle odhadů odborníků v České republice na dvacet tisíc, v procentuálním vyjádření tedy v populaci postihuje zhruba kolem 6 % dětí. Pokračování článku »

KartářkaVe stáří dochází ke zhoršování paměťových funkcí, starý člověk se hůře učí novým věcem, častěji si nemůže vybavit jména či detaily některých událostí. V případě, kdy pokles paměti je takový, že je na překážku běžným denním činnostem, již nejde jen o přirozený projev stárnutí. Může jít o chorobný proces, tedy o demenci. Pokračování článku »

Mária OpltováTřes těla, maskovitý výraz v obličeji, nekoordinované pohyby. Tak se projevuje jedna z nejzákeřnějších neurologických nemocí - Parkinsonova choroba. S nemocí, kterou trpěl například papež Jan Pavel II., se již několik let potýká i Mária Opltová z Prahy. Pokračování článku »

AkupresuraAkupresura, tedy čínská tlaková masáž, vychází ze stejných principů jako akupunktura. Jde o terapii starou několik tisíc let. Je založena na stimulaci akupresurních bodů, které jsou rozmístěny po celém těle. Pracuje s energiemi. Čínská medicína věří, že lidským tělem proudí Pokračování článku »

PesimistkaDeprese, frustrace a stres nemají vliv jen na duševní zdraví. Mohou zásadně ovlivnit i zdraví fyzické. Konkrétní důkaz našli američtí vědci, kteří sledovali několik stovek žen ve věku okolo padesáti let. Ten zpravidla pro ženu představuje velmi náročné období. Pokračování článku »