KolenaNejčastějším onemocněním postihujícím klouby je artróza. Je provázena biochemickými změnami v kloubní chrupavce, které vedou k jejímu odbourávání. Nejčastěji postiženými jsou váhonosné klouby (kolenní a kyčelní klouby), klouby páteře a drobné klouby na rukou. Pokračování článku »

ŽenyOsteoporóza může být po mnoho let pouze tichým a nenápadným společníkem. Postupné řídnutí našich kostí má za následek menší odolnost vůči mechanickému namáhání. Kost se snadněji zlomí. Nemoc se často projeví až ve chvíli, kdy už je jen velmi obtížně léčebně ovlivnitelná. Pokračování článku »

Onemocnění kloubů postihuje jen u nás přibližně 12 % populace, což ale znamená, že se jedná o 80 % lidí starších pětapadesáti let. Mnoho z nás se jistě setkalo s reklamou na nějaké léky nebo doplňky stravy, které by kloubům zajistily dostatečný přísun živin. Pokračování článku »

Bolesti kloubůPředčasné opotřebení kloubů řadíme v současné době do kategorie civilizačních onemocnění. Vliv vlastního životního stylu hraje velmi významnou roli ve vztahu k našemu pohybovému aparátu. Klouby představují funkční spojení jednotlivých kostí, které jsou v místech kloubních spojení na svém povrchu pokryty chrupavkou. Pokračování článku »

AkupresuraAkupresura, tedy čínská tlaková masáž, vychází ze stejných principů jako akupunktura. Jde o terapii starou několik tisíc let. Je založena na stimulaci akupresurních bodů, které jsou rozmístěny po celém těle. Pracuje s energiemi. Čínská medicína věří, že lidským tělem proudí Pokračování článku »

Rozsáhlý klinický výzkum ukazuje, že lekce Alexandrovy techniky pomáhají při chronické bolesti bederní páteře a přinášejí dlouhodobý užitek. Alexandrova technika je edukativní sebepoznávací metoda s dlohodobými účinky. Zmírňuje chronické a opakující se bolesti zad a působí především na nespecifickou bolest v bedení páteři. Pokračování článku »

LékyPacientky - ženy - údajně trpí mnohem výraznějšími příznaky nemoci než pacienti - muži. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie. Finská lékařka Dr. Tuulikki Sokka z Jyvaskyla Central Hospital Pokračování článku »

PohybPohyb je základní vlastností živé hmoty a je nutný pro správný vývoj každého živého tvora. Je i prostředkem komunikace, díky němuž člověk vnímá a poznává okolí. V pohybu, ač si to neuvědomujeme, se odráží celý člověk - myšlenky, emoce, city a fantazie. Je důležitý k harmonickému vývoji a formování osobnosti, Pokračování článku »