AngínaAngína, tedy akutní zánět patrových mandlí, představuje zánětlivé postižení jejich tkáně prudkou infekcí. Přesto, že se jedná o poměrně rozšířené onemocnění, jeho diagnostika a nezřídka i léčba může být určitým problémem. Důvodem je skutečnost, že u pacientů s akutní bolestí v oblasti krku Pokračování článku »

OčiOční spojivku tvoří sliznice, která pokrývá na jedné straně přední plochu oka, přechází do zadní plochy víček a vytváří spojivkový vak. Do spojivkového vaku ústí vývod slzné žlázy a vývody pomocných slzných žlázek, které nacházíme v přechodových řasách spojivky, Pokračování článku »

OčkováníSpalničky, zarděnky, klíšťová encefalitida, salmonelózy, virové hepatitidy, zánět žaludku a střev či „obyčejná“ rýma představují jen několik namátkou vybraných onemocnění z podstatně delšího výčtu, který bychom mohli uvést. Mají však jedno společné. Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakteriemi, plísněmi a parazity), Pokračování článku »

Nejvyšší výskyt pneumokokových infekcí je zaznamenáván v zimních měsících, což souvisí s výskytem virových respiračních nákaz a chřipky, kdy pneumokokové onemocnění často propuká při oslabení organizmu. Pokračování článku »

Pití čajeChřipka je vysoce nakažlivé onemocnění s rychle nastupující horečkou. Přidávají se bolesti hlavy a kloubů, zasaženy bývají dýchací cesty. Přesto, že chřipka může zanechat i vážné následky, bývá nezřídka podceňována.
Chřipka patří mezi nejčastější virová onemocnění. Každoročně zasahuje značnou část populace. Pokračování článku »

ZeleninaUžíváním kombinace vitaminů B6 a B12 je možné snížit riziko vzniku takzvané věkem podmíněné makulární degenerace. Tímto objevem prokázali vědci dobrou službu všem lidem, kterým není jejich zdraví zcela lhostejné, protože makulární degenerace představuje Pokračování článku »

Suché okoPozorujete únavu očí, pálení nebo tlak? Jste přecitlivělí na světlo nebo vám oči bezdůvodně slzí? Tyto obtíže může mít na svědomí tzv. sicca syndrom nebo také syndrom suchého oka. Jde o jedno z nejčastějších onemocnění, se kterým se oční lékaři ve svých ordinacích setkávají. Trpí jím zhruba každý pátý pacient. Pokračování článku »

DepreseBolest a deprese jdou často ruku v ruce. Navzájem se ovlivňují a pacienta dostávají do začarovaného kruhu. Pomoci mu může jen odborník, který nepřehlíží jejich příznaky a snaží se zvolit léčbu s ohledem na oba původce bolesti, té fyzické i té duševní. Pokračování článku »