Cévní chirurgové Nemocnice Na Homolce jako druzí na světě odstranili unikátním robotickým zákrokem třiačtyřicetileté pacientce bolesti, které jí nedovolily normálně se najíst. Na vině byla chorobně zúžená část aorty vyživující horní zažívací trakt. Tepna byla utlačována okolními četnými lymfatickými a nervovými tkáněmi. Toto poměrně vzácné onemocnění se nazývá Dunbarův syndrom. Pokračování článku »

StáříAteroskleróza je degenerativní onemocnění cévní stěny. Jde o dlouhodobý proces, při němž dochází k tuhnutí cévní stěny a zužování jejího průsvitu. V cévách zasažených touto nemocí se tvoří takzvané aterosklerotické pláty, které připomínají nánosy nečistot ve starých vodovodních trubkách. Pokračování článku »

Lidem připojeným na umělou ledvinu, u nichž se vyskytne velká únava, hrozí větší riziko srdeční příhody. Tvrdí to autoři japonské studie publikované v lednu 2010 v Clinical Journal of the American Society of Nephrology. Pokračování článku »

V Komplexním kardiovaskulárním centru Nemocnice Na Homolce implantovali lékaři tento týden dvěma nemocným novou aortální srdeční chlopeň, a to pomocí tenkých trubiček (katétrů) zavedených přes hrudník do srdečního hrotu. Umělá náhrada tak převzala funkci chlopně původní, která byla zúžená v důsledku degenerativních změn a bránila tak správnému průtoku krve. Pokračování článku »

SeniořiTo, že se při hezkém a parném počasí zvyšuje riziko infarktu, je známá věc. Proto je třeba, aby se pacienti s onemocněním kardiovaskulárního systému na tyto situace připravovali. Je nezbytně nutné, aby kardiaci dodržovali základní pravidla, díky kterým se mohou účinně vyhnout kolapsu nebo infarktu. Pokračování článku »

ZeleninaTato choroba je již několik desetiletí známa jako příčina aterosklerózy, arteriální a také žilní trombózy. Vzniká v důsledku hromadění homocysteinu, aminokyseliny, jejíž normální koncentrace v plazmě by se měla pohybovat na úrovni 5 až 14 µmol. Pokračování článku »

V Nemocnici Na Homolce (NNH) používají kardiologové novinku pro odstranění vrozeného nežádoucího otvoru v přepážce mezi srdečními síněmi, který může zapříčinit mozkovou mrtvici, migrénu i dekompresní nemoc u potápěčů. Pokračování článku »

NohyNa počátku 21. století mají lidé díky změně životního stylu stále méně tělesné námahy. Právě fyzická aktivita lýtkových svalů je nezbytná pro udržení správného žilního oběhu. Nedostatek fyzické aktivity, dlouhodobé stání Pokračování článku »