Cévní chirurgové Nemocnice Na Homolce jako druzí na světě odstranili unikátním robotickým zákrokem třiačtyřicetileté pacientce bolesti, které jí nedovolily normálně se najíst. Na vině byla chorobně zúžená část aorty vyživující horní zažívací trakt. Tepna byla utlačována okolními četnými lymfatickými a nervovými tkáněmi. Toto poměrně vzácné onemocnění se nazývá Dunbarův syndrom. Pokračování článku »

TukyTuky jsou stále jedním z nejčastěji diskutovaných výživových témat mezi odbornou i laickou veřejností. Stále aktuální je tedy otázka jaké tuky jsou pro nás vhodné, kolik jich do jídelníčku zařadit a potřebujeme je vůbec? Pokračování článku »

ObezitaV České republice přibývá lidí, kteří mají problémy s nadváhou a obezitou. Podle posledního průzkumu nadváha trápí značnou část dospělé populace. Obezita, coby vyšší a zdraví škodlivější stupeň nadměrné hmotnosti, trápí dokonce zhruba již každého pátého Čecha. Pokračování článku »

DortPřes všechny technologické pokroky a vývoj nových léků je stále velmi obtížným úkolem přesvědčit pacienta s cukrovkou nebo obezitou, aby se přizpůsobil terapeutickému režimu, který stanoví lékař. Pokračování článku »

JídloKdo by neznal onen nepříjemný pálivý pocit vycházející od oblasti žaludku vzhůru až do krku? Vždyť pyrózou, tedy lidově řečeno pálením žáhy, trpí údajně každý den asi jedna desetina populace. Pálení žáhy je často doprovázeno i nepříjemným hořkokyselým pocitem. Ten je způsoben tím, že se žaludeční šťávy dostávají Pokračování článku »

OčkováníSpalničky, zarděnky, klíšťová encefalitida, salmonelózy, virové hepatitidy, zánět žaludku a střev či „obyčejná“ rýma představují jen několik namátkou vybraných onemocnění z podstatně delšího výčtu, který bychom mohli uvést. Mají však jedno společné. Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakteriemi, plísněmi a parazity), Pokračování článku »

JídloV létě na nás více než kdy jindy číhá nebezpečí v podobě střevních infekcí, způsobených nakaženými, neboli kontaminovanými potravinami. Vysoké teploty totiž vytvářejí přímo ideální podmínky k množení bakterií. Zvýšené riziko nákaz z potravin je spojeno také s oblíbenými letními aktivitami, jako je cestování a grilování. Pokračování článku »

KávaŽaludek obsahuje poměrně agresivní kyseliny, díky kterým tráví potravu uvnitř. Chrání jej alkalický hlen, aby nezačal trávit i svou vlastní tkáň. Alkalický hlen tedy neutralizuje žaludeční kyselinu. Co se ale přihodí, když kyselost v žaludku přesáhne optimální mez? Pokračování článku »